Uncategorized
Samsung lansează noua serie Galaxy Buds4 cu sunet de ultimă generație

Inovația audio Samsung oferă un sunet original, așa cum a fost conceput, și comenzi adaptive inteligente pentru fiecare mediu.
Samsung Electronics Co., Ltd. a prezentat astăzi cele mai noi modele Galaxy Buds4 Pro și Galaxy Buds4, redefinind ceea ce pot oferi căștile premium atât în ceea ce privește sunetul hi-fi superior, cât și confortul în utilizarea zilnică. Concepute pentru a oferi un sunet la fel de bun pe cât sunt de confortabile, seria Galaxy Buds4 combină o calitate excepțională a sunetului cu o potrivire mai bună, proiectată computerizat, reunind cele mai avansate inovații Samsung în materie de audio și confort într-o experiență perfectă. Pentru prima dată, Buds4 Pro cu un woofer mărit, combinat cu o funcție îmbunătățită de Active Noise Cancellation (ANC) și un Adaptive Equalizer (EQ) de ultimă generație, pentru a oferi un sunet cu spectru complet, la fel ca înregistrarea originală, adaptându-se în mod inteligent la condițiile din lumea reală. Actualizările de design bine gândite, comenzile intuitive hands-free și integrarea mai detaliată a AI subliniază și mai mult angajamentul Samsung față de căștile concepute pentru modul în care oamenii ascultă, se mișcă și trăiesc pe parcursul zilei.
„Samsung înțelege că o experiență audio cu adevărat premium combină calitatea tehnică a sunetului cu modul în care acesta este perceput de utilizator pe parcursul zilei”, a declarat Ikhyun Cho, vicepreședinte corporativ al echipei de cercetare și dezvoltare pentru îmbunătățirea dispozitivelor mobile, divizia Mobile eXperience (MX) Business la Samsung Electronics. „În cazul seriei Galaxy Buds4, filosofia noastră de design a fost fără compromisuri, oferind confort pe tot parcursul zilei fără a sacrifica performanța audio, deoarece acestea sunt aspectele pe care consumatorii le apreciază cel mai mult. Am proiectat cel mai puternic sistem audio hi-fi și cea mai sigură și ergonomică potrivire pentru a se completa reciproc, oferind cea mai bună experiență audio pe care am creat-o vreodată.”
Design avansat, optimizat pentru stabilitate îmbunătățită și confort pe tot parcursul zilei
Cu seria Buds4, Samsung stabilește o identitate iconică a designului Buds blade, un design computacional realizat prin analizarea datelor provenite de la sute de milioane de puncte de date globale privind urechile și prin efectuarea a peste 10.000 de simulări. Seria Buds4 se caracterizează printr-o potrivire ultra-elegantă și ergonomică, cu căști mai mici, care se potrivesc mai bine, pentru a oferi o experiență mai sigură și mai confortabilă pe parcursul întregii zile. Noua lamă stabilizată include un finisaj metalic premium și o zonă de control prin apăsare gravată pentru a ajuta utilizatorii să localizeze și să ajusteze cu ușurință setările. În plus, noul suport transparent de tip clapetă face depozitarea și încărcarea mai intuitive și mai convenabile, evidențiind în același timp designul rafinat al lamei pentru a oferi o experiență de ascultare elegantă și de înaltă calitate în deplasare.
Galaxy Buds4 Pro și Buds4 oferă arhitecturi de design distincte pentru a satisface diferite nevoi. Galaxy Buds4 Pro are un design care se potrivește canalului auditiv, combinând sunetul suprem cu funcționalitatea maximă. Designul deschis al Galaxy Buds4 oferă o experiență audio confortabilă și ușor de utilizat. Clienții au, de asemenea, opțiunea de a alege dintre mai multe variante de culori distincte, Galaxy Buds4 Pro și Buds4 fiind disponibile în alb și negru, cu un finisaj mat rafinat, precum și în roz auriu, exclusiv online, pentru Buds4 Pro.
Sunet Hi-Fi superior cu actualizări hardware inovatoare
Difuzoarele mai mari oferă o calitate mai bună a sunetului, iar Buds4 Pro introduce un nou woofer mai mare, cu un design nou care utilizează eficient spațiul. Prin maximizarea zonei de vibrație și minimizarea marginii difuzorului, wooferul mărește suprafața efectivă a difuzorului cu aproape 20% în comparație cu generația anterioară, fără a sacrifica confortul. Combinate cu tweeterul, aceste caracteristici oferă un sunet natural și captivant, cu bas curat și sunete bogate, care suportă audio de 24 biți/96 kHz — oferind în final un sunet de înaltă calitate, fidel înregistrării originale. Aceste îmbunătățiri hardware captează totul, de la sunetele înalte și rezonante ale viorilor până la pulsurile profunde ale contrabasurilor — detalii care erau dificil de reprodus în generațiile anterioare. Difuzorul bidirecțional este amplasat strategic în partea superioară a finisajului metalic pentru a maximiza funcționalitatea de anulare activă a zgomotului, minimizând în același timp feedback-ul din partea vântului și a altor factori externi.

Experiențe audio maximizate cu EQ adaptiv îmbunătățit și ANC
Seria Galaxy Buds4 oferă actualizări software care se bazează pe capacitățile puternice de sunet adaptiv pe care utilizatorii le-au îndrăgit în generațiile anterioare de Buds. ANC îmbunătățit poate elimina totul, de la sunetele puternice ale traficului până la zgomotul de fond cotidian, asigurând o experiență audio captivantă care se adaptează la mediile în schimbare. De exemplu, atunci când călătoriți cu autobuzul, trenul sau avionul, funcția îmbunătățită de anulare activă a zgomotului de la Buds4 reduce zgomotul de joasă frecvență al motorului și al drumului, menținând în același timp un sunet bogat și echilibrat, permițând utilizatorilor să se concentreze asupra muzicii, podcasturilor sau apelurilor fără a fi distrași.
Funcția îmbunătățită Adaptive ANC/EQ permite o experiență completă în conținutul media, minimizând scurgerile de zgomot prin analizarea condițiilor de purtare și a formei unice a urechii fiecărui utilizator. Pe lângă ajustările dinamice de frecvență, această funcție aplică algoritmi ANC optimi în timp real pentru o performanță maximă de anulare a zgomotului, astfel încât utilizatorii să se poată bucura de experiențe sonore ajustate cu precizie, adaptate nevoilor lor individuale.
Când este momentul să efectuați un apel telefonic, tehnologia Super Clear Call utilizează tehnologia de apel super-bandă largă și modele de învățare automată antrenate pentru reducerea zgomotului și îmbunătățirea vocii, pentru a oferi o calitate ultra-clară a apelurilor și o lățime de bandă dublă față de apelurile Bluetooth convenționale. Indiferent dacă utilizatorii aplaudă la un meci de baseball, iau masa într-un restaurant aglomerat sau petrec timp cu copiii lor la locul de joacă, vocea lor rămâne clară și limpede, asigurându-se că sună ca și cum ar vorbi față în față.
O experiență îmbogățită a ecosistemului Galaxy
Pentru utilizatorii Galaxy, seria Buds4 introduce integrări care îmbunătățesc experiența ecosistemului Galaxy. Utilizatorii pot iniția agenți AI — inclusiv Bixby, Google Gemini și Perplexity — cu comenzi hands-free și vocale, ajutându-i să rămână conectați cu mediul înconjurător, menținând în același timp controlul asupra experienței audio. Buds4 Pro permite utilizatorilor să acceseze funcțiile AI fără a fi nevoie să-și atingă telefoanele, facilitând integrarea AI în rutina lor zilnică.
Utilizatorii ecosistemului Galaxy se pot bucura, de asemenea, de configurarea simplă a Buds. Doar prin deschiderea suportului — fără a fi nevoie să instaleze aplicația Galaxy Wearable — utilizatorii Galaxy își pot conecta cu ușurință Buds la telefonul sau tableta lor. Prin meniul de comenzi rapide Buds sau în panoul rapid, utilizatorii pot controla și personaliza volumul sau egalizatorul pentru o experiență audio optimă.
Buds4 Pro include, de asemenea, comenzi Head Gesture pentru gestionarea apelurilor și interacțiunea cu Bixby, permițând utilizatorilor să efectueze acțiuni ulterioare fără a folosi mâinile. Împreună cu comenzile vocale, comenzile hands-free , precum acestea, permit utilizatorilor să-și desfășoare activitățile zilnice fără distrageri, asigurându-se că activitățile lor zilnice rămân fluide și neîntrerupte.
Disponibilitate
Seria Galaxy Buds4, lansată odată cu seria Galaxy S26, este disponibilă pentru precomandă pe anumite piețe începând de astăzi, iar disponibilitatea generală va începe pe 11 martie.
Pentru mai multe informații despre seria Galaxy Buds4, vizitați:www.samsung.com/galaxy-buds4-series/ .
Despre Samsung Electronics Co., Ltd.
Samsung inspiră lumea și modelează viitorul cu idei și tehnologii transformatoare. Compania redefinește lumea televizoarelor, a semnalizării digitale, a smartphone-urilor, a dispozitivelor purtabile, a tabletelor, a aparatelor electrocasnice și a sistemelor de rețea, precum și a soluțiilor de memorie, a sistemelor LSI și a producției de semiconductori. Samsung avansează, de asemenea, în domeniul tehnologiilor de imagistică medicală, al soluțiilor HVAC și al roboticii, creând în același timp produse auto și audio inovatoare prin intermediul Harman. Cu ecosistemul său SmartThings, colaborarea deschisă cu partenerii și integrarea AI în întregul său portofoliu, Samsung oferă o experiență conectată inteligentă și fără întreruperi. Pentru cele mai recente știri, vizitați Samsung Newsroom la news.samsung.com/ro.
Specificații seria Galaxy Buds4
| Galaxy Buds4 | Galaxy Buds4 Pro | |
| Culoare | Black, White*Culorile disponibile pot varia în funcție de piață, operator sau comerciant. | Black, White, Pink Gold (numai online)*Culorile disponibile pot varia în funcție de piață, operator sau retailer. |
| Dimensiuni | Căști: 18,3 x 19,3 x 30,5 mmCarcasă de încărcare: 51 x 51 x 28,3 mm | Căști: 18,1 x 19,6 x 30,9 mmCarcasă de încărcare: 51 x 51 x 28,3 mm |
| Greutate | Căști: 4,6 gCarcasă de încărcare: 45,1 g | Căști: 5,1 gCarcasă de încărcare: 44,3 g*cu dopuri auriculare de dimensiune M |
| Difuzor | Φ11 3,8 t | 11 3,5 t (WF) / 5,5 x 3,5 x 0,9 T (TW) |
| Microfon | Digital (x3) | HSNR Digital (x2)Digital (x1) |
| Calitatea sunetului | UHQ*24 biți Hi-Fi**360 Audio cu Direct Multi-Channel**** Audio de calitate ultra înaltă de până la 24 biți/96 kHz este disponibil pe seriile Galaxy S26, S25, S24, S23, Z TriFold, Z Fold7, Z Flip7, Z Fold6, Z Flip6, Z Fold5, Z Flip5 și Tab S9 cu One UI 6.1.1 sau o versiune superioară. În viitor, pot fi acceptate și alte dispozitive.* * Sunetul Hi-Fi de 24 biți necesită dispozitive Samsung Galaxy cu OneUI 4.0 sau o versiune superioară și Galaxy Buds4. Suportul pentru sunetul Hi-Fi de 24 biți poate varia în funcție de aplicație .*** Direct Multi-channel este compatibil cu Android One UI versiunea 4.1.1 sau o versiune ulterioară, iar 360 Audio este compatibil cu One UI 3.1 sau o versiune ulterioară. | UHQ*Hi-Fi** pe 24 de biți360 Audio cu Direct Multi-Channel**** Sunetul de înaltă calitate de până la 24 biți/96 kHz este disponibil pe seriile Galaxy S26, S25, S24, S23, Z TriFold, Z Fold7, Z Flip7, Z Fold6, Z Flip6, Z Fold5, Z Flip5 și Tab S9 cu One UI 6.1.1 sau o versiune superioară. În viitor, pot fi acceptate și alte dispozitive.** Sunetul Hi-Fi de 24 biți necesită dispozitive Samsung Galaxy cu OneUI 4.0 sau o versiune superioară și Galaxy Buds4 Pro. Suportul pentru sunetul Hi-Fi de 24 biți poate varia în funcție de aplicație.*** Direct Multi-channel este compatibil cu Android One UI versiunea 4.1.1 sau o versiune ulterioară, iar 360 Audio este compatibil cu One UI 3.1 sau o versiune ulterioară. |
| ANC și sunet ambiental | ANCSunet ambientalEQ adaptivANC adaptiv | ANCSunet ambientalDetectare voce*/sirenă**EQ adaptivANC adaptiv* Căștile recunosc automat vocea utilizatorului, amplificând sunetul ambiental pentru a îmbunătăți claritatea conversației atunci când aceasta începe și mărind anularea activă a zgomotului (ANC) pentru a bloca zgomotul de fond atunci când conversația se termină.** Această funcție crește volumul sunetului ambiental pentru a se asigura că utilizatorii pot auzi alerte importante, cum ar fi alarme, vehicule de urgență sau sirene de poliție. |
| Capacitate baterie | Căști: 45 mAh (tipic)Carcasă de încărcare: 515 mAh (tipică)** Capacitatea tipică a fost testată în condiții de laborator de către terți. Capacitatea tipică este capacitatea medie estimată, luând în considerare deviația capacității bateriei dintre eșantioanele de baterii testate conform standardului IEC 61960-3. Capacitatea nominală este de 42 mAh (căști), 500 mAh (carcasă de încărcare). Durata de viață reală a bateriei poate varia în funcție de mediul de rețea, modelele de utilizare și alți factori. | Căști: 61 mAh (tipic)Carcasă de încărcare: 530 mAh (tipică)** Capacitatea tipică a fost testată în condiții de laborator de către o terță parte. Capacitatea tipică este capacitatea medie estimată, luând în considerare deviația capacității bateriei între eșantioanele de baterii testate conform standardului IEC 61960-3. Capacitatea nominală este de 57 mAh (căști), 515 mAh ( ) (carcasă de încărcare). Durata de viață reală a bateriei poate varia în funcție de mediul de rețea, modelele de utilizare și alți factori. |
| Timp de redare muzică | Până la 5 ore / Total până la 24 de ore (ANC activat)Până la 6 ore / Total până la 30 de ore (ANC oprit)** Căștile oferă până la 5 ore de redare cu ANC activat (până la 6 ore cu ANC dezactivat), în timp ce carcasa oferă până la 24 de ore de autonomie a bateriei (până la 30 de ore cu ANC dezactivat) atunci când carcasa și căștile sunt încărcate la 100%. Pe baza testelor interne. Timpul de redare audio a fost testat prin asocierea unei perechi de căști Galaxy Buds4 din faza de preproducție cu un smartphone Galaxy lansat recent, cu setările implicite, inclusiv ANC activat. Durata reală de viață a bateriei poate varia și depinde de condițiile de utilizare, setări, numărul de încărcări, puterea semnalului Bluetooth și alți factori. Setarea implicită se referă la setarea originală pentru Galaxy Buds4 la momentul lansării, pur și simplu cu alimentarea pornită. | Până la 6 ore / Total până la 26 de ore (ANC activat)Până la 7 ore / Total până la 30 de ore (ANC dezactivat)** Căștile oferă până la 6 ore de redare cu ANC activat (până la 7 ore cu ANC dezactivat), în timp ce carcasa oferă până la 26 de ore de autonomie a bateriei (până la 30 de ore cu ANC dezactivat) atunci când carcasa și căștile sunt încărcate la 100%. Pe baza testelor interne. Timpul de redare audio a fost testat prin asocierea unei perechi Galaxy Buds4 Pro din faza de preproducție cu un smartphone Galaxy lansat recent, cu setările implicite, inclusiv ANC activat. Autonomia reală a bateriei poate varia și depinde de condițiile de utilizare, setări, numărul de încărcări, intensitatea semnalului Bluetooth și alți factori. Setarea implicită se referă la setarea originală pentru Galaxy Buds4 Pro la momentul lansării, pur și simplu cu alimentarea pornită. |
| Timp de convorbire | Până la 3,5 ore / Total până la 18 ore (ANC activat)Până la 4 ore / Total până la 20 ore(ANC oprit)* Căștile oferă până la 3,5 ore de convorbiri vocale cu ANC activat (până la 4 ore cu ANC dezactivat), în timp ce carcasa oferă până la 18 ore de autonomie a bateriei (până la 20 de ore cu ANC dezactivat) atunci când carcasa și căștile sunt încărcate la 100%. Pe baza testelor interne. Durata apelurilor vocale testată prin asocierea căștilor Galaxy Buds4 din faza de preproducție cu un smartphone Galaxy lansat recent, cu setările implicite, inclusiv ANC activat. Durata reală de viață a bateriei poate varia și depinde de condițiile de utilizare, setări, numărul de încărcări, puterea semnalului Bluetooth și alți factori. | Până la 4,5 ore / Total până la 20 ore (ANC activat)Până la 5 ore / Total până la 22 ore(ANC dezactivat)* Căștile oferă până la 4,5 ore de convorbiri vocale cu ANC activat (până la 5 ore cu ANC dezactivat), în timp ce carcasa oferă până la 20 de ore de autonomie a bateriei (până la 22 de ore cu ANC dezactivat) atunci când carcasa și căștile sunt încărcate la 100%. Pe baza testelor interne. Durata apelurilor vocale testată prin asocierea căștilor Galaxy Buds4 Pro din faza de preproducție cu un smartphone Galaxy lansat recent, cu setările implicite, inclusiv ANC activat. Durata reală de viață a bateriei poate varia și depinde de condițiile de utilizare, setări, numărul de încărcări, intensitatea semnalului Bluetooth și alți factori. |
| Conectivitate | Bluetooth® 6.1, comutare automatăAuracast | Bluetooth® 6.1, comutare automatăAuracast |
| Senzor | Unitate de captare a vocii (VPU), Force & Touch (glisare), IR, accelerometru, giroscop, senzor Hall | Unitate de captare a vocii (VPU), Force & Touch (glisare), SWIR, accelerometru, giroscop, senzor Hall |
| Compatibilitate | Android 12 sau o versiune superioară, cu peste 1,5 GB memorie* Este posibil ca unele funcții să nu fie disponibile pe dispozitivele care nu sunt Samsung. Disponibilitatea poate varia în funcție de piață, operator sau dispozitivul conectat. | Android 12 sau o versiune superioară, cu peste 1,5 GB memorie* Este posibil ca unele funcții să nu fie disponibile pe dispozitivele care nu sunt Samsung. Disponibilitatea poate varia în funcție de piață, operator sau dispozitivul conectat. |
| Rezistență la apă | IP54** numai căști | IP57** numai căști |
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
Uncategorized
Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București
Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în valoare de 599 lei pentru cuplurile participante
Elite Bride Fest – Ediția a II-a va avea loc în perioada 20–22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București. Timp de trei zile, viitorii miri vor putea descoperi într-un singur loc furnizori, servicii, inspirație și oferte speciale pentru organizarea nunții.
Biletele pornesc de la numai 5 lei, iar cuplurile participante primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei.
Organizarea unei nunți înseamnă numeroase alegeri importante: de la locație, rochia de mireasă și costumul de mire, până la verighete, servicii foto-video, muzică, decor, invitații, entertainment sau luna de miere.
Elite Bride Fest – Târg de Nunți București aduce toate aceste servicii mai aproape de viitorii miri și le oferă posibilitatea de a găsi, într-un singur weekend și într-un singur loc, soluții pentru aproape toate etapele organizării nunții.
Vizitatorii vor putea descoperi rochii de mireasă, costume de mire, verighete și bijuterii, servicii foto-video, decor și aranjamente florale, invitații și soluții digitale pentru nuntă, DJ și entertainment, candy bar, cabine foto și platforme 360, locații pentru evenimente, servicii de beauty, oferte pentru luna de miere și multe alte produse și servicii dedicate nunții.
Un singur loc, numeroase opțiuni pentru organizarea nunții
Unul dintre marile avantaje ale participării la un târg de nunți este posibilitatea de a compara într-un timp scurt mai multe variante.
La Elite Bride Fest, viitorii miri pot discuta direct cu furnizorii, pot vedea și testa produse și servicii, pot solicita informații personalizate, pot compara pachete și prețuri și pot găsi soluțiile potrivite pentru stilul și bugetul propriei nunți.
În plus, expozanții vor pregăti oferte, reduceri, bonusuri și pachete speciale disponibile pe perioada târgului, oferind viitorilor miri oportunitatea de a lua decizii importante pentru nuntă în condiții avantajoase.
Bilete de la 5 lei și cadou garantat de 599 lei
Pentru Ediția a II-a, Elite Bride Fest pregătește și o campanie specială pentru vizitatori: bilete de la 5 lei și cadou garantat în valoare de 599 lei.
Cuplurile care achiziționează un bilet valid, participă la Elite Bride Fest și vizitează zona promoțională dedicată din cadrul târgului primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei, indiferent de tipul biletului achiziționat.
Prețurile biletelor sunt:
- Vineri – bilet 5 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Sâmbătă – bilet 20 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Duminică – bilet 15 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Abonament 3 zile – 30 lei → cadou în valoare de 599 lei
Astfel, chiar și cu un bilet de numai 5 lei, cuplurile participante primesc cadoul garantat în valoare de 599 lei. Cadoul nu poate fi preschimbat în bani.
Programul Elite Bride Fest – Ediția a II-a
- Vineri, 20 noiembrie 2026: 12:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
- Sâmbătă, 21 noiembrie 2026: 10:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
- Duminică, 22 noiembrie 2026: 10:00–18:30 (ultima intrare: 18:00)
Evenimentul se desfășoară într-un spațiu expozițional de peste 1.000 mp, cu numeroase locuri de parcare în imediata apropiere a intrării și acces facil atât pentru vizitatori, cât și pentru expozanți.
Bilete și informații
Biletele pentru Elite Bride Fest – Ediția a II-a sunt disponibile online prin:
Mai multe informații despre eveniment, expozanți, program și bilete sunt disponibile pe site-ul oficial: www.elitebridefest.ro
Contact organizator: 0773 931 594
Partener media: Zile și Nopți
DJ oficial Elite Bride Fest: Fish Music Events
Eveniment Facebook: facebook.com/share/18WEs5R4qN
Facebook: facebook.com/elitebridefest
Instagram: instagram.com/elitebridefest
TikTok: tiktok.com/@elitebridefest
Uncategorized
Eroziunea dentară: cum îți pierzi smalțul fără să faci nicio carie
Când smalțul dispare fără să existe nicio carie
Există un tip de deteriorare a dinților care nu are nimic de-a face cu bacteriile și care, tocmai de aceea, trece neobservat ani la rând: eroziunea dentară. În cazul cariei, bacteriile din placă transformă zahărul în acizi care atacă punctual, sub un strat de biofilm, și scad pH-ul local sub pragul critic de 5,5. Eroziunea funcționează altfel: acidul vine direct din exterior, din alimente, băuturi sau din stomac, și dizolvă suprafața smalțului pe zone întinse, netede, fără să aibă nevoie de bacterii. La un pH sub 4,5, mineralele din smalț încep pur și simplu să se disperseze în lichidul din gură.
Diferența practică e importantă. O carie se vede pe radiografie și se tratează prin obturație. Eroziunea nu produce o gaură, ci subțiază uniform, iar smalțul nu se regenerează niciodată: nu conține celule vii, deci ce s-a pierdut rămâne pierdut. Grosimea lui variază între aproximativ 2–2,5 mm pe vârfurile cuspizilor molarilor și sub 0,5 mm la coletul dintelui, lângă gingie. În zonele subțiri, câțiva ani de expunere zilnică la acizi sunt suficienți pentru a ajunge la dentină, stratul galben de dedesubt, de zece ori mai sensibil și mult mai moale. Studiile europene pe adulți găsesc semne de uzură erozivă la aproximativ o treime dintre subiecți, iar la adolescenți procentele sunt frecvent și mai mari, pentru că băuturile acidulate intră în rutină la 12–14 ani și rămân acolo.
Cât de acid e, de fapt, ce bei zilnic
Percepția gustului nu e un indicator bun de aciditate. Multe băuturi „light” sau „fără zahăr” sunt la fel de erozive ca variantele clasice, pentru că acidul citric și cel fosforic rămân în rețetă indiferent de îndulcitor. Iată câteva valori orientative de pH, măsurate în mod repetat în literatura de specialitate:
- suc de lămâie pur: 2,0–2,6
- băuturi tip cola: 2,4–2,8
- oțet balsamic: 2,7–3,0
- băuturi energizante și izotonice: 2,9–3,9
- vin alb: 3,0–3,6
- suc de portocale, natural sau din comerț: 3,5–4,0
- iaurt simplu: 4,0–4,5
- apă plată: 6,5–7,5
Ce contează cel mai mult nu e cantitatea, ci frecvența și durata contactului. Saliva are nevoie de 20 până la 60 de minute ca să readucă pH-ul din gură la normal după un episod acid. Un litru de suc băut în zece minute produce un singur atac; același litru sorbit din sticlă timp de patru ore, în fața laptopului, produce zeci de atacuri suprapuse, iar smalțul nu apucă niciodată să se remineralizeze. Regula empirică folosită în cabinet este de maximum patru–șase expuneri acide pe zi, mesele incluse. Aici intră și obiceiul aparent inofensiv de a ține copilul cu sticla de suc diluat la îndemână toată după-amiaza — un subiect care revine constant în discuțiile despre igiena orală și alimentația celor mici, unde dinții de lapte, cu smalț mai subțire, se erodează mult mai repede decât cei permanenți.
Semnele pe care le vezi în oglindă înainte să te doară
Eroziunea are o semnătură vizuală destul de clară, dacă știi ce cauți. Primul semn apare de obicei la marginea incizală a dinților din față, de sus: devine translucidă, ușor cenușie, ca sticla mată privită în lumină. Apoi marginile se subțiază și se ciobesc neregulat. Pe fețele ocluzale ale molarilor și premolarilor apar mici cratere rotunde, adâncituri cu fundul lucios, în vârful cuspizilor — semnul clasic de „cupping”. Un al treilea indiciu, foarte util, este obturația care pare că iese în relief: compozitul nu se dizolvă în acid, așa că, pe măsură ce smalțul din jur se pierde, plomba veche rămâne ca o insulă ridicată deasupra suprafeței dintelui.
Culoarea se schimbă și ea. Dinții devin mai gălbui nu pentru că se pătează, ci pentru că stratul translucid de smalț se subțiază și lasă să transpară dentina de dedesubt — motiv pentru care albirea dă rezultate slabe și sensibilitate mare la persoanele cu eroziune avansată. Sensibilitatea la aer rece, la inspirul pe gură într-o dimineață de iarnă, este de obicei ultimul semn care apare, nu primul. Un truc simplu de monitorizare: fotografiază-ți dinții din față și fețele ocluzale cu telefonul, cu lumina de la fereastră, o dată la șase luni. Comparația între două imagini la un an distanță spune mai mult decât orice senzație subiectivă.
Refluxul, medicamentele și gura uscată
Nu toți acizii vin din pahar. Sucul gastric are un pH de 1,5–3,5, adică mult sub pragul de dizolvare a smalțului, iar refluxul gastroesofagian afectează dinții inclusiv atunci când nu produce arsuri resimțite — așa-numitul reflux silențios. Tiparul de uzură este caracteristic: fețele interioare, palatinale, ale dinților superiori din față și fețele ocluzale ale molarilor, pentru că acolo ajunge conținutul gastric noaptea, în poziție culcată. Dacă medicul stomatolog vede acest tipar, trimiterea la gastroenterolog nu e o formalitate, ci partea esențială a tratamentului: fără controlul refluxului, orice reparație estetică se va eroda din nou.
A doua cauză ascunsă e scăderea fluxului salivar. Saliva nespuse din repaus curge normal cu 0,3–0,4 ml pe minut; sub 0,1 ml pe minut vorbim de hiposalivație, iar capacitatea de tamponare a acizilor scade dramatic. Peste 400 de substanțe medicamentoase uscă gura, printre care antidepresivele, antihistaminicele, diureticele și multe antihipertensive. Se adaugă respirația pe gură în somn, deshidratarea din antrenamentele lungi și consumul de alcool. Practic, un alergător care bea două băuturi izotonice pe traseu, respiră pe gură o oră și jumătate și nu clătește nimic după cursă combină, de trei ori pe săptămână, exact cei doi factori care contează.
Ce schimbi concret în rutina zilnică
Primul lucru, contraintuitiv: nu te spăla pe dinți imediat după ceva acid. Smalțul rămâne temporar înmuiat, iar periajul în acel interval îndepărtează stratul superficial demineralizat. Așteaptă 30–60 de minute și, între timp, clătește cu apă plată sau cu o soluție de bicarbonat, o linguriță rasă la 250 ml de apă. Guma de mestecat fără zahăr, cu xilitol, mestecată zece minute după masă, poate crește fluxul salivar de câteva ori și scurtează perioada de vulnerabilitate. Un cub de brânză sau un pahar de lapte după desert funcționează pe același principiu, prin calciu și fosfat.
Restul măsurilor sunt banale, dar cumulative: bea sucurile acide cu paiul, poziționat spre spatele gurii; nu le plimba prin gură înainte de a înghiți; folosește o periuță cu peri moi și o pastă cu abrazivitate redusă (valoare RDA sub 70) și cu 1450 ppm fluor, iar seara scuipă spuma fără să clătești, ca fluorul să rămână pe suprafețe. Pastele cu fluorură stanoasă au date bune în protecția împotriva eroziunii. Dacă strângi din dinți noaptea, uzura mecanică se adaugă peste cea chimică și viteza de pierdere aproape se dublează, așa că protecția devine obligatorie — iar aici contează și felul în care întreții corect gutiera de noapte, fără să o degradezi cu produse nepotrivite, pentru că o gutieră depusă cu biofilm ține acizii lipiți de dinte ore în șir.
Când mergi la stomatolog și ce ceri concret
Momentul potrivit este când observi oricare dintre semnele vizuale de mai sus, nu când apare durerea. Eroziunea evoluează lent, iar intervenția timpurie este ieftină și neinvazivă: aplicații de lac cu fluor de 22.600 ppm, de două până la patru ori pe an, la un cost tipic de 100–200 de lei per ședință, plus fotografii sau amprente de referință pentru a măsura progresia. Cere explicit ca uzura să fie documentată și reevaluată la 6–12 luni; fără o comparație obiectivă, nimeni nu poate ști dacă procesul e activ sau s-a oprit.
Reconstrucția se pune în discuție abia când s-a pierdut peste o treime din structura coronară sau când sensibilitatea devine invalidantă, iar soluțiile moderne sunt aditive: fațete și onlay-uri din compozit sau ceramică, lipite peste ce a mai rămas, cu prețuri obișnuite între 1.200 și 2.500 de lei pe dinte. Un medic care propune direct coroane pe toți dinții frontali, fără să caute cauza acidă, tratează efectul și ignoră mecanismul. Merită să pui întrebări despre plan, alternative și costuri încă de la prima programare, iar o listă structurată de întrebări utile pentru prima vizită la un stomatolog nou te ajută să distingi rapid între un plan de tratament argumentat și o ofertă comercială. Diferența dintre cele două se măsoară, în cazul eroziunii, în milimetri de smalț pe care nu îi mai poți recupera.
-
Uncategorized2 zile agoDyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene
-
Uncategorizedo săptămână agoZyxel Networks sporește eficiența operațională la JW Marriott Maldives Resort & Spa cu ajutorul unei rețele WiFi fiabile pentru personalul hotelului
-
Uncategorizedo săptămână agoPromovare Google Ads – cum transformi căutările în oportunități pentru business
-
Uncategorizedo săptămână agoGarmin își extinde gama de ceasuri inteligente de top cu modelele fēnix 9 și fēnix 9 Pro
-
Uncategorizedo săptămână agoCompanii independente de analiză plasează Genetec pe primul loc la nivel global în domeniul software-ului de management video
-
Uncategorizedo săptămână ago5,3 miliarde de imagini în fiecare zi, la nivel global: seria HONOR 600 simplifică editarea foto cu ajutorul AI
-
Uncategorized5 zile agoLa 13 ani se închisese în cameră. L-am recăpătat printr-o chitară
-
Uncategorizedo săptămână agoHONOR Watch 6, în ultimele zile de ofertă: 100 de lei reducere și plăți NFC direct de la încheietură

