Connect with us

Uncategorized

Samsung lansează seria Galaxy S26: cel mai intuitiv telefon Galaxy AI de până acum

Published

on

Datorită hardware-ului performant, combinat cu un sistem de camere de ultimă generație și experiențe AI intuitive, sarcinile zilnice nu au fost niciodată mai ușoare și mai rapide

București – 25  februarie, 2025 – Samsung Electronics Co., Ltd. a anunțat astăzi seria Galaxy S26, alimentată de cele mai proactive și adaptabile experiențe Galaxy AI de până acum și concepută pentru a simplifica sarcinile pe care oamenii le efectuează zilnic pe telefoanele lor. De la gestionarea planurilor și găsirea informațiilor până la captarea și rafinarea conținutului, Galaxy S26 reduce efortul și numărul de pași necesari pentru a realiza lucrurile. Fiind cea de-a treia generație de telefoane AI ale Samsung, Galaxy S26, S26+ și S26 Ultra gestionează sarcini complexe în fundal, permițând utilizatorilor să se concentreze pe rezultate, mai degrabă decât pe modul în care funcționează tehnologia.

Seria Galaxy S26 a fost proiectată cu cele mai avansate capabilități Samsung care funcționează împreună: performanță incredibilă, un sistem de cameră intuitiv și Galaxy AI. Acest lucru oferă o bază solidă pe care oferă utilizatorilor Galaxy S26 încrederea de a se baza pe telefonul lor pe tot parcursul zilei, fără a compromite securitatea sau confidențialitatea.

Bazându-se pe deceniile de inovație ale Samsung în tehnologia de afișare, Galaxy S26 Ultra introduce primul Privacy Displaydin lume integrat într-un telefon mobil, pentru a debloca o nouă clasă de experiențe de afișare și a consolida angajamentul Samsung față de confidențialitate la nivel de pixeli. Galaxy S26 Ultra oferă, de asemenea, un procesor personalizat și o gestionare termică îmbunătățită, care permit un AI mai rapid și mai puternic — toate într-unul dintre cele mai subțiri modele Ultra de până acum.

Împreună, aceste opțiuni permit seriei Galaxy S26 să ofere cea mai puternică experiență Galaxy de până acum.

„Credem că AI ar trebui să fie ceva pe care oamenii să se poată baza în fiecare zi, conceput pentru a funcționa în mod constant pentru toată lumea și fără a fi nevoie de cunoștințe specializate”, a declarat TM Roh, director executiv, președinte și director al diviziei Device eXperience (DX) la Samsung Electronics. „Cu seria Galaxy S26, ne-am concentrat pe a face AI-ul să pară ușor de utilizat, proiectându-l pentru a îndeplini sarcini în mod natural și funcționând în fundal, astfel încât oamenii să se poată concentra pe ceea ce contează.”

Performanță puternică concepută pentru utilizarea zilnică

Concepută pentru performanță pe tot parcursul zilei, seria Galaxy S26 este construită pe cel mai puternic hardware din seria Galaxy S, alimentat de un procesor personalizat. Întreaga gamă Galaxy S26 este concepută pentru performanță AI, eficiență energetică și gestionare termică, asigurând funcționarea fără probleme și consistentă a sarcinilor solicitante, astfel încât utilizatorii să se poată baza pe dispozitivul lor atunci când este important.

Pe Galaxy S26 Ultra, procesorul mobil personalizat — platforma mobilă Snapdragon® 8 Elite Gen 5 pentru Galaxy — oferă cea mai bună performanță din clasa sa, cu îmbunătățiri semnificative la nivel de CPU, GPU și NPU, pentru a susține experiențe mai rapide și mai fluide pe tot parcursul zilei.

O creștere a performanței CPU de până la 19% înseamnă că Galaxy S26 Ultra răspunde mai rapid și gestionează sarcini complexe în mod inteligent, chiar și atunci când mai multe sarcini sunt executate simultan. O îmbunătățire de 39% a performanței NPU alimentează funcțiile Galaxy AI mereu active, care rulează fără probleme, permițând utilizatorilor să treacă de la o sarcină la alta fără întreruperi sau întârzieri. O creștere de 24% a performanței GPU oferă imagini mai bogate și o experiență de joc mai fluidă.

Pentru a menține acest nivel de performanță, Galaxy S26 Ultra introduce Vapor Chamber, o cameră de vapori reproiectată cu material de interfață termică poziționat de-a lungul părților laterale ale procesorului, permițând căldurii să se răspândească mai eficient pe o suprafață mai mare. Acest lucru îmbunătățește disiparea căldurii pentru a menține dispozitivul rece și constant, chiar și în timpul activităților solicitante, cum ar fi jocurile, multitaskingul și captarea video. Pentru a susține utilizarea pe tot parcursul zilei, Galaxy S26 Ultra oferă și Super-Fast Charging 3.0, minimizând timpul de nefuncționare prin atingerea unei încărcări de până la 75% în doar 30 de minute.

Încorporate în procesor, tehnologiile Samsung îmbunătățesc performanța vizuală. ProScaler îmbunătățește scalarea imaginii, astfel încât fotografiile și videoclipurile să apară mai bogate și mai clare dintr-o privire, prin accentuarea textului și a detaliilor fine, în timp ce netezește texturile. În plus, motorul mobil Digital Natural Image (mDNIe) de la Samsung oferă culori mai subtile și mai realiste, datorită procesării imaginii cu o precizie de patru ori mai mare comparativ cu generația anterioară.

Împreună, aceste îmbunătățiri oferă performanțe fiabile pe tot parcursul zilei, făcând ca fiecare acțiune să pară fără efort.

Sistemul de camere foto Galaxy, lider în industrie

Seria Galaxy S26 pune același accent pe interacțiunea intuitivă pentru creativitate și productivitate, oferită prin cel mai bun sistem de camere Galaxy de până acum. Cu o abordare care integrează captarea, editarea și partajarea conținutului într-o singură experiență fluidă, creativitatea pare mai naturală și mai accesibilă, chiar și fără instrumente profesionale sau cunoștințe tehnice.

Pe Galaxy S26 Ultra, diafragmele mai largi ale camerei permit pătrunderea unei cantități mai mari de lumină în senzor, oferind fotografii mai clare, cu detalii mai bogate în condiții de lumină slabă, chiar și atunci când se utilizează zoomul. Funcția îmbunătățită Nightography Video păstrează imaginile mai clare și mai vibrante chiar și în scenele slab iluminate, fie că este vorba de înregistrarea concertelor în interior sau a momentelor în jurul unui foc de tabără după apusul soarelui. Captura video este îmbunătățită și mai mult cu funcțiile Super Steady actualizate, care adaugă o opțiune de blocare orizontală pentru o stabilitate mai mare și pentru a facilita obținerea unui cadru consistent, chiar și pe trasee accidentate sau în timpul activităților cu ritm rapid. Galaxy S26 Ultra este primul dispozitiv Galaxy care acceptă APV, un nou standard video profesional și codec conceput pentru a oferi o compresie eficientă pentru fluxuri de lucru de producție de înaltă calitate. Pentru creatorii care pun preț pe calitate, acest lucru înseamnă o calitate video care rămâne fidelă chiar și după editări repetate.

Îmbunătățirile aduse ISP-ului AI se extind acum și la camera selfie, capturând tonuri de piele mai naturale și detalii mai fine în condiții de iluminare mixtă.

Editarea fotografiilor și a videoclipurilor este la fel de ușoară și simplă, cu instrumente bazate pe AI integrate în fluxuri de lucru familiare, astfel încât utilizatorii să poată face modificări rapid și să-și dezlănțuie creativitatea fără a avea cunoștințe de design.

Cu suita Photo Assist actualizată, utilizatorii pot descrie pur și simplu ceea ce doresc să modifice. Modificarea scenei de la zi la noapte este doar o chestiune de a cere. De asemenea, poate adăuga imagini și restaura părți lipsă ale obiectelor, cum ar fi o bucată luată dintr-un tort. Detaliile personale, cum ar fi o pată pe haine, pot fi, de asemenea, curățate cu noua capacitate a Galaxy AI de a schimba ținutele din fotografii. Modificările pot fi acum făcute în mod continuu, revizuite pas cu pas și ajustate sau anulate cu ușurință pe parcurs, făcând procesul să pară fluid, mai degrabă decât definitiv.

Creative Studio se bazează pe această simplitate, reunind creația și personalizarea într-un singur spațiu integrat, facilitând punerea în practică a ideilor atunci când vine inspirația. Pornind de la o schiță, o fotografie sau o solicitare, utilizatorii pot transforma rapid ideile în imagini rafinate – de la autocolante și invitații la imagini de fundal personalizate – și le pot rafina sau partaja fără a schimba instrumentele sau a întrerupe fluxul creativ.

Seria Galaxy S26 simplifică, de asemenea, sarcinile vizuale frecvente cu instrumente bazate pe inteligență artificială, cum ar fi Document Scanner, care elimină distorsiunile și elementele perturbatoare, precum cute (sau amprente digitale), pentru a oferi scanări clare instantaneu. Mai multe imagini pot fi organizate automat într-un singur fișier PDF, facilitând digitalizarea chitanțelor, formularelor sau notițelor.

Cea mai intuitivă experiență Galaxy AI de până acum

Seria Galaxy S26 este concepută pentru a face experiențele utilizate frecvent să pară simple și ușor de utilizat, Galaxy AI reducând pașii dintre intenție și acțiune. Funcționează mai proactiv și mai fluid pentru utilizator, pe baza contextului, oferind sprijinul potrivit la momentul potrivit și automatizând sarcinile cu o introducere manuală minimă. Pe măsură ce tehnologia se estompează și gestionează sarcinile în fundal, utilizatorii se pot concentra pe rezultate.

Cu Now Nudge, sugestiile relevante și oferite la momentul potrivit ajută utilizatorii să rămână concentrați, fără a fi distrași. Dacă un prieten cere fotografii dintr-o călătorie recentă, Galaxy S26 sugerează automat fotografii din Galerie, eliminând necesitatea de a căuta în albume sau de a comuta între aplicații. Când primește un mesaj despre o întâlnire, Galaxy S26 poate recunoaște intrările din Calendar și poate verifica dacă există conflicte.

Pe seria Galaxy S26, Now Brief a devenit mai proactiv și personalizat . Afișează mementouri la timp pentru evenimente importante – de la rezervări la actualizări de călătorie – pe baza contextului personal, ajutând utilizatorii să rămână organizați pe tot parcursul zilei.

Căutarea informațiilor este, de asemenea, mai ușoară ca niciodată. Funcția Circle to Search cu Google de pe seria Galaxy S26 a fost îmbunătățită cu recunoașterea multi-obiect, astfel încât utilizatorii pot acum explora mai în profunzime mai multe părți ale unei imagini simultan. Dacă utilizatorii găsesc un look care le place, funcția identifică totul, de la jachetă la pantofi, totul într-o singură căutare.

Seria Galaxy S26 dispune de un Bixby îmbunătățit ca agent de dispozitiv conversațional, făcând interacțiunea cu dispozitivele Galaxy mai intuitivă și mai ușoară ca niciodată. Utilizatorii pot naviga pe dispozitivele lor și pot regla setările folosind limbajul natural, fără a fi nevoie de terminologie sau comenzi exacte.

Pe lângă Bixby, seria Galaxy S26 integrează o serie de agenți, printre care Gemini și Perplexity. Odată configurate, sarcinile pot fi finalizate cu o singură apăsare de buton sau comandă vocală. Galaxy S26 poate gestiona și sarcini cu mai mulți pași în fundal, simplificând procesul în numele utilizatorului. De exemplu, cu Gemini, rezervarea unui taxi este la fel de simplă ca și solicitarea, verificarea detaliilor și apăsarea butonului de confirmare. Acești agenți acceptă sarcini precum căutarea și executarea fără probleme a sarcinilor complexe în aplicații prin interacțiune naturală.

Împreună, aceste experiențe proactive, personalizate și adaptabile pun bazele unor experiențe AI mai agentice, pregătind terenul pentru ca dispozitivele Galaxy să devină companioni de încredere care înțeleg și anticipează nevoile utilizatorilor.

Niveluri de protecție în era AI

Pe măsură ce experiențele mobile devin mai personalizate datorită AI, protejarea confidențialității utilizatorilor devine și mai importantă. Samsung integrează protecția în fiecare strat al Galaxy S26, păstrând datele personale în siguranță și oferind utilizatorilor transparență și control asupra modului în care sunt utilizate informațiile lor.

Galaxy S26 Ultra introduce confidențialitatea la nivel de pixeli cu primul Privacy Display din lume încorporat, o tehnologie revoluționară care schimbă fundamental modul în care poate fi protejată confidențialitatea pe un telefon. Conceput pentru situații de zi cu zi, cum ar fi transportul în comun, cafenelele și mediile comune, ecranul de confidențialitate depășește orice a fost disponibil până acum pe dispozitivele mobile — hardware-ul și software-ul funcționează împreună pentru a proteja confidențialitatea fără a compromite experiența vizuală.

Prin controlul modului în care pixelii dispersează lumina, ecranul păstrează conținutul clar, luminos și confortabil pentru utilizator, limitând în același timp ceea ce pot vedea ceilalți. Spre deosebire de foliile de confidențialitate tradiționale, ecranul de confidențialitate integrat al Galaxy păstrează calitatea completă a vizualizării din toate direcțiile când este oprit și limitează vizibilitatea pentru ceilalți din unghiurile de vizualizare laterale când este activat, chiar și atunci când se comută între orientarea portret și peisaj.

Utilizatorii pot personaliza momentul în care se activează — de exemplu, la introducerea codurilor PIN și a parolelor sau la deschiderea anumitor aplicații — și pot regla nivelurile de confidențialitate în funcție de situație. Confidențialitatea parțială a ecranului limitează în mod inteligent vizibilitatea ferestrelor pop-up de notificare, în timp ce protecția maximă a confidențialității ascunde și mai mult vizibilitatea laterală pentru o discreție sporită, toate acestea cu un impact minim asupra consumului de energie sau a utilizabilității.

Galaxy S26 Seria oferă, de asemenea, măsuri de protecție software mai inteligente, care funcționează în fundal. Funcția Call Screening, bazată pe inteligență artificială, identifică apelanții necunoscuți și rezumă intenția acestora, facilitând gestionarea în siguranță a apelurilor. Funcția Privacy Alerts utilizează învățarea automată pentru a notifica proactiv utilizatorii în timp real atunci când aplicațiile cu privilegii de administrator de dispozitiv încearcă în mod inutil să acceseze date sensibile, cum ar fi locația precisă, jurnalele de apeluri sau contactele. Aceste alerte ajută utilizatorii să înțeleagă rapid când aplicațiile solicită acces mai profund, astfel încât aceștia să poată gestiona permisiunile cu mai multă claritate și control.

Albumul privat, integrat direct în Galerie, permite utilizatorilor să ascundă cu ușurință fotografiile și videoclipurile selectate fără a crea un folder separat sau a se conecta la un cont Samsung. Pentru a fi cu un pas înaintea amenințărilor emergente, Galaxy S26 extinde inovația Samsung în criptografia post-cuantică, de asemenea, (PQC) la procesele critice ale sistemului, inclusiv verificarea software-ului și protecția firmware-ului, consolidând integritatea dispozitivului pentru viitor.

Noile actualizări ale Knox Matrix consolidează și mai mult protecția pe dispozitivele Galaxy conectate, adăugând criptare pentru transferuri directe, cum ar fi migrările eSIM, și o vizibilitate mai clară asupra stării actualizărilor firmware în întregul ecosistem prin intermediul funcției Security Status of Your Devices compatibilă cu PQC.

Aceste experiențe sunt susținute de Samsung Knox, platforma de securitate multi-strat care protejează dispozitivele Galaxy de la nivelul cipului în sus. Pentru Galaxy AI pe dispozitiv, Personal Data Engine (PDE) permite experiențe AI personalizate, sensibile la context . Pentru a menține siguranța acestui proces, Knox Enhanced Encrypted Protection (KEEP) criptează datele fiecărei aplicații, în timp ce Knox Vault  adaugă un strat fizic de protecție care izolează datele sensibile în interiorul propriului hardware securizat. Împreună cu setările care permit utilizatorilor să aleagă modul de funcționare al funcțiilor AI, Galaxy S26 combină hardware-ul și software-ul pentru a oferi o abordare cuprinzătoare, la nivel de sistem, concepută pentru a proteja datele personale.

Aceste actualizări se bazează pe portofoliul existent de securitate și confidențialitate al Galaxy, care include Auto Blocker, Protecție împotriva furtului, Partajare privată, Wi-Fi securizat și multe altele. Aceste niveluri de protecție sunt concepute pentru a oferi utilizatorilor mai multă transparență, mai multe opțiuni și un control mai bun prin inovarea continuă a Samsung în domeniul securității mobile în era AI. Cu șapte ani de actualizări de securitate, Galaxy S26 ajută la menținerea rezistenței acestor niveluri în timp, oferind o utilizare mai îndelungată și mai sigură în anii următori.

Ușurința de utilizare a Galaxy S26 continuă chiar și atunci când telefonul este la distanță. Noua serie Galaxy Buds4 este un companion natural pentru Galaxy S26, extinzând experiențele de zi cu zi dincolo de telefon, oferind în același timp un sunet hi-fi bogat și captivant. Când Galaxy S26 este asociat cu Galaxy Buds4, interacțiunile pot continua în mod natural în momentele în care utilizarea mâinilor nu este practică. Utilizatorii pot activa agenții AI cu vocea, pot gestiona apelurile prin gesturi simple ale capului pe Buds4 Pro și pot rămâne conectați fără a-și întrerupe fluxul.

Disponibilitate

Galaxy S26 Ultra, S26+ și S26 vor fi disponibile începând cu 11 martie 2026. Seria Galaxy S26 prezintă un limbaj de design unificat pentru toate modelele, cu opțiuni de culori comune, inclusiv Cobalt Violet, White, Black și Sky Blue, alături de culorile exclusive online Pink Gold și Silver Shadow.

Samsung Care+ îmbunătățit

Clienții care aleg noua serie Galaxy S26 pot opta și pentru Samsung Care+, serviciul oficial de protecție a dispozitivelor Samsung. Disponibil în 17 piețe europene, Samsung Care+ oferă clienților Samsung o gamă largă de servicii, inclusiv acoperire pentru daune accidentale cu reparații nelimitate,  un serviciu walk-in fără probleme, garanție extinsă și și asistență certificată de experți disponibilă atât în țară, cât și în străinătate. În plus, se poate opta pentru varianta suplimentară de protecție împotriva furtului și a pierderii, pentru a asigura liniștea totală a utilizatorilor Samsung Galaxy, un stil de viață mobil fără probleme și ajută la păstrarea valorii dispozitivelor Galaxy. Pentru mai multe informații, vizitați site-ul web Samsung.

Reducere de 1.000 lei la precomandă

Precomandă acum orice Galaxy S26 și primești beneficiu client de 1.000 de lei pentru dublarea capacității de stocare și 3 luni gratuite de Care+ pentru orice asigurare împotriva daunelor accidentale și/sau furt.

Despre Samsung Electronics Co., Ltd.

Samsung inspiră lumea și modelează viitorul cu idei și tehnologii transformatoare. Compania redefinește lumea televizoarelor, a semnalizării digitale, a smartphone-urilor, a dispozitivelor purtabile, a tabletelor, a aparatelor electrocasnice și a sistemelor de rețea, precum și a soluțiilor de memorie, a sistemelor LSI și a producției de semiconductori. Samsung avansează, de asemenea, în domeniul tehnologiilor de imagistică medicală, al soluțiilor HVAC și al roboticii, creând în același timp produse auto și audio inovatoare prin intermediul Harman. Cu ecosistemul său SmartThings, colaborarea deschisă cu partenerii și integrarea AI în întregul său portofoliu, Samsung oferă o experiență conectată inteligentă și fără întreruperi. Pentru cele mai recente știri, vizitați Samsung Newsroom la news.samsung.com/ro.

TABEL DE SPECIFICAȚII

Galaxy S26 Ultra
Display6,9 inch* QHD+Ecran Dynamic AMOLED 2XRată de refresh adaptivă de 120 Hz (1~120 Hz)Amplificator de vizibilitate
 *Măsurat în diagonală, Galaxy S26 Dimensiunea ecranului Ultra este de 6,9 inch în dreptunghiul complet și de 6,7 inch ținând cont de colțurile rotunjite; zona vizibilă reală este mai mică din cauza colțurilor rotunjite și a orificiului camerei.
Dimensiuni și greutate78,1 x 163,6 x 7,9 mm, 214 g* Greutatea poate varia în funcție de țară sau regiune.
CamerăCameră Ultra-Wide de 50 MP· F1.9Cameră Wide de 200 MP· Calitate optică 2x, OIS F1.4Cameră Telephoto de 50 MP· Zoom , zoom optic 5x , OIS F2.9   optic 10x Cameră Telephoto de 10 MP· Zoom optic 3x, OIS F2.4 Cameră frontală de 12 MP· F2.2 * Zoomul cu calitate optică este activat de senzorul Adaptive Pixel. Distanțele 3x și 5x sunt zoom optic. Distanțele 2x și 10x sunt zoom cu calitate optică.
APSnapdragon® 8 Elite Gen 5 pentru Galaxy
Memorie și stocare16 GB + 1 TB12 + 512 GB12 + 256 GB
*Opțiunile de stocare și disponibilitatea pot varia în funcție țară,regiune sau partenerul de la care s-a achiziționat produsul. Capacitatea reală de stocare disponibilă depinde de software-ul preinstalat.*Opțiunea de memorie poate varia în funcție de piață.
Baterie  5.000 mAh
*Valoare tipică testată în condiții de laborator de către terți. Valoarea tipică este valoarea medie estimată, luând în considerare deviația capacității bateriei între eșantioanele de baterii testate conform standardului IEC 61960. Capacitatea nominală (minimă) este de 4.855 mAh. Durata de viață reală a bateriei poate varia în funcție de mediul de rețea, modelele de utilizare și alți factori.** Durata de viață reală a bateriei variază în funcție de mediul de rețea, funcțiile și aplicațiile utilizate, frecvența apelurilor și a mesajelor, numărul de încărcări și mulți alți factori.
Încărcare*  Încărcare cu cablu*: până la 75% încărcare în aproximativ 30 de minute**Încărcare wireless  super rapidă ***Wireless PowerShare****
*Încărcare cu cablu compatibilă cu QC2.0 și AFCPD.
**Adaptorul de alimentare se vinde separat. Utilizați numai încărcătoare și cabluri aprobate de Samsung.
***Încărcare wireless compatibilă cu WPC.
****Limitat la smartphone-urile Samsung sau ale altor mărci cu încărcare wireless Qi, precum Galaxy Z TriFold, S25 FE, Z Fold7, Z Flip7, seria S25, S24 FE, Z Fold6, Z Flip6, seria S24, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5, seria S23, Z Fold4, Z Flip4, seria S22, Z Fold3 5G, Z Flip3 5G, S21 FE 5G, seria S21, Z Fold2, seria Note20, seria S20, Z Flip, Note10, Note10+, S10e, S10, S10+, Fold, S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE și Note5. Disponibil numai cu anumite dispozitive purtabile Samsung Galaxy, cum ar fi Galaxy Buds3 Pro, Buds3, Buds2 Pro, Buds2, Buds Pro, Buds Live, Watch8 Classic, Watch8, Watch Ultra, Watch7, Watch6, Watch6 Classic, Watch5, Watch 5 Pro, Watch4, Watch4 Classic, Watch3, Watch Active2, Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch și Galaxy Buds. Dacă nivelul bateriei este mai mic de 30%, Wireless PowerShare poate să nu funcționeze. Poate să nu funcționeze cu anumite accesorii, huse, dispozitive de alte mărci sau unele dispozitive Samsung. În timpul utilizării PowerShare, poate afecta recepția apelurilor sau serviciile de date, în funcție de mediul de rețea.
Sistem de operareAndroid 16One UI 8.5
Rețea și conectivitate 5G*, LTE**, Wi-Fi 7***, Wi-Fi Direct Bluetooth® v 6.0
*Necesită conexiune optimă la rețeaua 5G, disponibilă pe anumite piețe. Verificați disponibilitatea și detaliile la operatorul dvs. de telefonie mobilă. Vitezele de descărcare și streaming pot varia în funcție de furnizorul de conținut, conexiunea la server și alți factori.**Disponibilitatea modelului LTE variază în funcție de piață și operator. Viteza reală poate varia în funcție de piață, operator și mediul utilizatorului.***Disponibilitatea rețelei Wi-Fi 7 poate varia în funcție de piață, furnizorul de rețea și mediul utilizatorului. Necesită o conexiune optimă. Necesită un router Wi-Fi 7.
Rezistență la apăIP68
*Pe baza condițiilor de testare în laborator pentru scufundare în apă dulce la o adâncime de până la 1,5 metri timp de până la 30 de minute. Fără pătrunderea prafului; protecție completă împotriva contactului (etanș la praf). Rezistența la apă și praf a dispozitivului nu este permanentă și poate diminua în timp din cauza uzurii normale.
                                                Galaxy S26                        Galaxy S26+
Ecran6,3 inch FHD+*6,7 inch QHD+ *
Ecran Dynamic AMOLED 2XRată de refresh adaptivă de 120 Hz (1~120 Hz)Amplificator de vizibilitate
*Măsurat în diagonală, Galaxy Dimensiunea ecranului S26 este de 6,3 inch în dreptunghiul complet și de 6,1 inch ținând cont de colțurile rotunjite, Galaxy Dimensiunea ecranului S26+ este de 6,7 inch în dreptunghiul complet și de 6,5 inch ținând cont de colțurile rotunjite; zona vizibilă reală este mai mică din cauza colțurilor rotunjite și a orificiului camerei.
Dimensiuni și greutate71,7 x 149,6 x 7,2 mm, 167 g (Sub6)75,8 x 158,4 x 7,3 mm, 190 g   (mmWave/Sub6)
* Greutatea poate varia în funcție de țară sau regiune.
APExynos 2600* Tipul de procesor poate varia în funcție de dispozitiv și piață.
CamerăCameră Ultra-Wide de 12 MP· F2.2Cameră  Wide de 50 MP· Calitate optică 2x, OIS F1.8Cameră Telephoto 10 MP· Zoom optic 3x, F2.4Cameră frontală de 12 MP· F2.2 * Zoomul de calitate optică este activat de senzorul Adaptive Pixel. Distanța 3x este zoom optic.  2x Distanțaeste zoom de calitate optică.
Memorie și stocare12 + 512 GB12 + 256 GB12 + 512 GB12 + 256 GB
*Opțiunile de stocare și disponibilitatea pot varia în funcție de operatorul de telefonie mobilă, țară sau regiune. Capacitatea reală de stocare disponibilă depinde de software-ul preinstalat.*Opțiunea de memorie poate varia în funcție de piață.
Baterie4.300 mAh4.900 mAh
*Valoare tipică testată în condiții de laborator de către terți. Valoarea tipică este valoarea medie estimată, luând în considerare deviația capacității bateriei între eșantioanele de baterii testate conform standardului IEC 61960. Capacitatea nominală (minimă) este de 4.175 mAh pentru Galaxy S26 d și de 4.755 mAh pentru Galaxy S26+. Durata de viață reală a bateriei poate varia în funcție de mediul de rețea, modelele de utilizare și alți factori.   
ÎncărcareÎncărcare cu cablu*: până la 55% încărcare în aproximativ 30 de minute cu adaptor de 25 W** și cablu USB-C de 3 A***Încărcare wireless rapidă 2.0****Wireless PowerShare*****Încărcare cu cablu*: până la 69% încărcare în aproximativ 30 de minute cu adaptor de 45 W**Încărcare wireless   super rapidă***PowerShare wireless****
*Încărcare cu cablu compatibilă cu QC2.0 și AFCPD.
**Adaptorul de alimentare și cablul de date se vând separat. Se recomandă utilizarea adaptorului de alimentare original Samsung de 45 W și a cablului de date pentru Galaxy S25+, iar pentru Galaxy S25 se recomandă adaptorul de alimentare original Samsung de 25 W și cablul de date.
***Rezultate obținute în urma testelor interne efectuate de Samsung, realizate cu un adaptor de călătorie de 25 W conectat la versiunea pre-lansată a Galaxy S25 și un adaptor de călătorie de 45 W conectat la versiunea pre-lansată a Galaxy S25+, în timp ce dispozitivul avea 0% baterie rămasă, cu toate serviciile, funcțiile și ecranul oprite. Viteza reală de încărcare poate varia în funcție de utilizarea efectivă, condițiile de încărcare și alți factori.
***Încărcare wireless compatibilă cu WPC.
****Limitat la smartphone-urile Samsung sau ale altor mărci cu încărcare wireless Qi, precum Galaxy Z TriFold, S25 FE, Z Fold7, Z Flip7, seria S25, S24 FE, Z Fold6, Z Flip6, seria S24, S23 FE, Z Fold5, Z Flip5, seria S23, Z Fold4, Z Flip4, seria S22, Z Fold3 5G, Z Flip3 5G, S21 FE 5G, seria S21, Z Fold2, seria Note20, seria S20, Z Flip, Note10, Note10+, S10e, S10, S10+, Fold, S9, S9+, S8, S8+, S8 Active, S7, S7 edge, S7 Active, S6, S6 edge, S6 Active, S6 edge+, Note9, Note8, Note FE și Note5. este disponibil numai cu anumite dispozitive Samsung Galaxy, cum ar fi Galaxy Buds3 Pro, Buds3, Buds2 Pro, Buds2, Buds Pro, Buds Live, Watch8 Classic, Watch8, Watch Ultra, Watch7, Watch6, Watch6 Classic, Watch5, Watch 5 Pro, Watch4, Watch4 Classic, Watch3, Watch Active2, Watch Active, Gear Sport, Gear S3, Galaxy Watch și Galaxy Buds. Dacă nivelul bateriei este mai mic de 30%, Wireless PowerShare poate să nu funcționeze. Poate să nu funcționeze cu anumite accesorii, huse, dispozitive de alte mărci sau unele dispozitive Samsung. În timpul utilizării PowerShare, poate afecta recepția apelurilor sau serviciile de date, în funcție de mediul de rețea.
Sistem de operareAndroid 16One UI 8.5
Rețea și conectivitate5G*, LTE**, Wi-Fi 7***, Wi-Fi Direct Bluetooth® v 5.45G*, LTE**, Wi-Fi 7***, Wi-Fi Direct Bluetooth® v 6.0
*Serviciile 5G sunt acceptate numai în locațiile cu rețea 5G. Necesită conexiune 5G optimă. Viteza reală poate varia în funcție de piață, operator și mediul utilizatorului.**Disponibilitatea modelului LTE variază în funcție de piață și operator.*** Disponibilitatea rețelei Wi-Fi 7 poate varia în funcție de piață, furnizorul de rețea și mediul utilizatorului. Necesită o conexiune optimă. Necesită un router Wi-Fi 7.
Rezistență la apăIP68
*Pe baza condițiilor de testare în laborator pentru scufundare în apă dulce la o adâncime de până la 1,5 metri timp de până la 30 de minute. Fără pătrunderea prafului; protecție completă împotriva contactului (etanș la praf). Rezistența la apă și praf a dispozitivului nu este permanentă și poate diminua în timp din cauza uzurii normale.

*Specificațiile pot varia în funcție de piață.

*Toate funcționalitățile, caracteristicile, specificațiile și alte informații despre produs furnizate în acest document, inclusiv, dar fără a se limita la, avantajele, designul, prețul, componentele, performanța, disponibilitatea și capacitățile produsului pot fi modificate fără notificare prealabilă.

Continue Reading
Click to comment

Leave a Reply

Adresa ta de email nu va fi publicată. Câmpurile obligatorii sunt marcate cu *

Uncategorized

Cum alegi firma de transport persoane pentru drumul spre Italia sau Germania

Published

on

transport persoane italia germania

Pentru mii de români care muncesc în Italia sau Germania, drumul spre casă nu mai înseamnă neapărat un bilet de avion. Tot mai mulți aleg microbuzul: costă mai puțin, iei bagaje câte vrei și, cel mai important, pleci și ajungi direct de la ușa casei, fără drum suplimentar până la aeroport. Problema apare când te apuci să cauți o firmă: sunt zeci de opțiuni online, majoritatea promit același lucru, iar diferențele reale ies la iveală abia după ce ai rezervat.

Mai jos sunt criteriile care chiar contează, nu cele din reclame.

Ruta contează mai mult decât pare

Primul lucru de verificat nu e prețul, ci dacă firma acoperă exact traseul tău. O companie care merge doar pe direcția România–Italia nu îți va fi de folos dacă ai nevoie de o cursă spre Germania sau spre vestul Europei, oricât de bune ar fi recenziile ei.

Topala Travel operează pe mai multe direcții – România, Germania, Italia, dar și Olanda, Belgia sau Austria – cu plecări din orașe precum Timișoara, București sau Arad. E o alegere potrivită dacă traseul tău nu se limitează strict la o singură țară, sau dacă ai familie răspândită în mai multe zone ale Europei.

Dacă însă drumul tău e mereu același – România și înapoi din Italia – o firmă specializată exact pe acest segment poate fi mai avantajoasă. Luk Travel s-a orientat pe relația România–Italia, cu plecări din București și Iași spre zone precum Padova, unde există comunități mari de români, și reușește să mențină curse regulate tocmai pentru că nu își împarte resursele pe multe direcții diferite.

Ce se ascunde în spatele prețului afișat

Un bilet mai ieftin nu înseamnă automat o alegere mai bună. Contează ce e inclus:

  • câte bagaje intră în prețul de bază, fără taxă suplimentară;
  • dacă transportul e chiar de la adresă la adresă sau doar între autogări;
  • dacă există opriri pentru masă sau trebuie să îți cumperi mâncare pe drum, din proprii bani și timp;
  • ce se întâmplă dacă anulezi sau schimbi data, mai ales aproape de sărbători.

O cursă de 20-30 de ore, cât durează în medie drumul România–Italia sau România–Germania, e mult mai suportabilă dacă știi din start că bagajele sunt incluse și că vei avea o pauză decentă pe traseu, nu doar cinci minute la o benzinărie.

Rezervarea din timp nu e un moft

Perioadele din jurul sărbătorilor (Crăciun, Paște, vacanța de vară) sunt momentele în care locurile se ocupă cel mai repede. Nu e neapărat despre prețuri mai mari, ci despre disponibilitate: firmele bune se umplu cu două-trei săptămâni înainte, iar cei care lasă rezervarea pe ultima sută de metri ajung să aleagă orice loc mai e liber, indiferent de oră sau confort.

Un avantaj pe care îl oferă unele firme, inclusiv Luk Travel, este posibilitatea de a rezerva fără costuri suplimentare, ceea ce lasă loc de flexibilitate dacă planurile de călătorie se mai schimbă.

Ce faci dacă trimiți și un colet

Multe familii combină cele două nevoi: cineva pleacă spre Italia sau Germania și, în același timp, trebuie trimis un pachet – acte, haine, mici cadouri. Atât Topala Travel, cât și Luk Travel oferă și serviciul de transport colete, alături de cel de persoane, ceea ce elimină nevoia de a apela la o firmă de curierat separată, de obicei mai scumpă pentru distanțe atât de lungi.

Pe scurt, ce verifici înainte să dai click pe „rezervă”

  • traseul exact și orașele de îmbarcare/coborâre;
  • ce e inclus în preț (bagaje, masă, opriri);
  • politica de anulare sau reprogramare;
  • recenzii recente, nu doar cele afișate pe siteul firmei;
  • dacă ai nevoie și de transport colete, dacă firma oferă acest serviciu separat sau integrat.

Întrebări frecvente

Cât durează drumul cu microbuzul din România până în Italia sau Germania? În funcție de orașul de plecare și de destinație, o cursă durează în general între 20 și 30 de ore, timp în care sunt incluse opririle pentru pauze și formalitățile de frontieră.

Am nevoie de pașaport pentru a călători în Italia sau Germania? Nu, fiind state membre UE, cartea de identitate valabilă este suficientă pentru cetățenii români.

Pot trimite un colet fără să călătoresc eu însumi? Da, majoritatea firmelor de pe această rută, inclusiv cele menționate mai sus, preiau colete chiar dacă expeditorul nu urcă în microbuz, cu condiția să anunți din timp și să respecți regulile privind conținutul permis.

Alegerea finală depinde de traseul tău exact și de ce contează mai mult pentru tine: acoperire pe mai multe țări, ca la Topala Travel, sau specializare strictă pe ruta Italia, ca la Luk Travel. În ambele cazuri, verificarea din timp a disponibilității rămâne cel mai bun mod de a evita bătăi de cap în ziua plecării.

Continue Reading

Uncategorized

Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1

Published

on

By

Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii

Pe scurt

  • Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
  • Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
  • Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
  • Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
  • Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
  • Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
  • Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
  • Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.

Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports

Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează

Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative

Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate

Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.

Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis

Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming

Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.

Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație

Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale

Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.

Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.

ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.

Prețuri și disponibilitate

Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.

Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.

Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.

Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.

Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.

Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.

Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.

Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.

Specificații

DenumirePredator XB253Q U1
Diagonală24.5”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime1920 x 1080 @ 1,000 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns0.3 ms (VRB Pro)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3, 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
DifuzoareNu se aplică
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90°
DenumirePredator X32 V3
Diagonală31.5”
Tip panouQD-OLED Penta Tandem™
Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime3840 x 2160 @ 180 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăSemilucios
Timp de răspuns0.03 ms (GTG)
Raport de contrast1,500,000:1
LuminozitateÎn mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10%
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare10 biți
Intrări1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică
DenumirePredator XB273K V7
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeHDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori95% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90°
DenumireAcer Nitro XV275X P
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeHDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrastMaxim: 100.000.000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă (C5/C6)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică
DenumireAcer Nitro XZ340CKR P
Diagonală34″
Tip panouVA
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeStandard: 5120 x 2160 la 180 Hz
DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
Luminozitate250 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică
DenumireAcer Nitro XV275U Z2
Diagonală27”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeMod standard:
DP: 2560 x 1440 la 275 Hz
HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD:
DP: 1920 x 1080 la 360 Hz
HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz
Mod HD:
DP: 1280 x 720 la 520 Hz
HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 500 niți; HDR1000
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori97% DCI-P3, 95% Adobe RGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă, cu mufă nedetașabilă
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90°
DenumireAcer Nitro XV270U Z3
Diagonală27″
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeStandard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrast100,000,000:1 (ACM)
Luminozitate250 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori90% DCI-P3
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC
Intrări2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Internă (C13/C14)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90°
DenumireAcer ProDesigner PE270X P
Diagonală27”
Tip panouIPS
Rezoluție și rată de reîmprospătare maximeDisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz
HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz
Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz
DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz
Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginiiAMD FreeSync™ Premium
Tip suprafațăMat
Timp de răspuns1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum)
Raport de contrastMaxim: 100.000.000:1 (ACM)
LuminozitateNativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți
Unghi de vizualizare178° (orizontal), 178° (vertical)
Gamă de culori99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB
Număr de culori1,07 miliarde
Adâncime de culoare8 biți + FRC, 10 biți prin dithering
Intrări2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream)
Prindere VESA pe perete100 x 100 mm
Difuzoare2 difuzoare de 2 W
Alimentare (100 – 240 V)Externă (C5/C6)
Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot-5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică
Continue Reading

Uncategorized

Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București

Published

on

By

Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în valoare de 599 lei pentru cuplurile participante

Elite Bride Fest – Ediția a II-a va avea loc în perioada 20–22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București. Timp de trei zile, viitorii miri vor putea descoperi într-un singur loc furnizori, servicii, inspirație și oferte speciale pentru organizarea nunții.

Biletele pornesc de la numai 5 lei, iar cuplurile participante primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei.

Organizarea unei nunți înseamnă numeroase alegeri importante: de la locație, rochia de mireasă și costumul de mire, până la verighete, servicii foto-video, muzică, decor, invitații, entertainment sau luna de miere.

Elite Bride Fest – Târg de Nunți București aduce toate aceste servicii mai aproape de viitorii miri și le oferă posibilitatea de a găsi, într-un singur weekend și într-un singur loc, soluții pentru aproape toate etapele organizării nunții.

Vizitatorii vor putea descoperi rochii de mireasă, costume de mire, verighete și bijuterii, servicii foto-video, decor și aranjamente florale, invitații și soluții digitale pentru nuntă, DJ și entertainment, candy bar, cabine foto și platforme 360, locații pentru evenimente, servicii de beauty, oferte pentru luna de miere și multe alte produse și servicii dedicate nunții.

Un singur loc, numeroase opțiuni pentru organizarea nunții

Unul dintre marile avantaje ale participării la un târg de nunți este posibilitatea de a compara într-un timp scurt mai multe variante.

La Elite Bride Fest, viitorii miri pot discuta direct cu furnizorii, pot vedea și testa produse și servicii, pot solicita informații personalizate, pot compara pachete și prețuri și pot găsi soluțiile potrivite pentru stilul și bugetul propriei nunți.

În plus, expozanții vor pregăti oferte, reduceri, bonusuri și pachete speciale disponibile pe perioada târgului, oferind viitorilor miri oportunitatea de a lua decizii importante pentru nuntă în condiții avantajoase.

Bilete de la 5 lei și cadou garantat de 599 lei

Pentru Ediția a II-a, Elite Bride Fest pregătește și o campanie specială pentru vizitatori: bilete de la 5 lei și cadou garantat în valoare de 599 lei.

Cuplurile care achiziționează un bilet valid, participă la Elite Bride Fest și vizitează zona promoțională dedicată din cadrul târgului primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei, indiferent de tipul biletului achiziționat.

Prețurile biletelor sunt:

  • Vineri – bilet 5 lei → cadou în valoare de 599 lei
  • Sâmbătă – bilet 20 lei → cadou în valoare de 599 lei
  • Duminică – bilet 15 lei → cadou în valoare de 599 lei
  • Abonament 3 zile – 30 lei → cadou în valoare de 599 lei

Astfel, chiar și cu un bilet de numai 5 lei, cuplurile participante primesc cadoul garantat în valoare de 599 lei. Cadoul nu poate fi preschimbat în bani.

Programul Elite Bride Fest – Ediția a II-a

  • Vineri, 20 noiembrie 2026: 12:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
  • Sâmbătă, 21 noiembrie 2026: 10:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
  • Duminică, 22 noiembrie 2026: 10:00–18:30 (ultima intrare: 18:00)

Evenimentul se desfășoară într-un spațiu expozițional de peste 1.000 mp, cu numeroase locuri de parcare în imediata apropiere a intrării și acces facil atât pentru vizitatori, cât și pentru expozanți.

Bilete și informații

Biletele pentru Elite Bride Fest – Ediția a II-a sunt disponibile online prin:

Mai multe informații despre eveniment, expozanți, program și bilete sunt disponibile pe site-ul oficial: www.elitebridefest.ro

Contact organizator: 0773 931 594
Partener media: Zile și Nopți
DJ oficial Elite Bride Fest: Fish Music Events

Eveniment Facebook: facebook.com/share/18WEs5R4qN
Facebook: facebook.com/elitebridefest
Instagram: instagram.com/elitebridefest
TikTok: tiktok.com/@elitebridefest

Continue Reading

Parteneri

Ultimile stiri locale

7 ore ago

Evenimente gratuite București azi: ELECTROCLASSIC, cu Clara Cernat și Phil St. George, la MARe

Cei care caută evenimente gratuite în București azi, 6 septembrie 2026, pot găsi pe EvenimenteGratuite.ro informații despre „ELECTROCLASSIC. Poezia unei...

transport persoane italia germania transport persoane italia germania
Uncategorized7 ore ago

Cum alegi firma de transport persoane pentru drumul spre Italia sau Germania

Pentru mii de români care muncesc în Italia sau Germania, drumul spre casă nu mai înseamnă neapărat un bilet de...

Uncategorized2 zile ago

Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1

Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție...

2 zile ago

Sound of Fantasy, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrare liberă la concertele cu 300 de artiști

„Sound of Fantasy” are loc în 4 și 5 septembrie, de la ora 21:00, în Parcul Rozelor din Timișoara. Intrarea...

Uncategorized2 zile ago

Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București

Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în...

Eroziunea dentară: cum îți pierzi smalțul fără să faci nicio carie Eroziunea dentară: cum îți pierzi smalțul fără să faci nicio carie
Uncategorized3 zile ago

Eroziunea dentară: cum îți pierzi smalțul fără să faci nicio carie

Când smalțul dispare fără să existe nicio carie Există un tip de deteriorare a dinților care nu are nimic de-a...

Uncategorized3 zile ago

Dyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene

Dotată cu cameră, care identifică spațiile dintre dinți, curăță cu jet de apă, folosește tehnologia de curățare interdentară cu lichid,...

3 zile ago

Canale online și Decizia CNA nr. 116/2026: criteriile pentru obligația de notificare

Un canal poate avea obligația de notificare numai dacă îndeplinește cumulativ criteriile și condițiile stabilite prin Decizia CNA nr. 116/2026....

Uncategorized4 zile ago

Acer își extinde portofoliul de laptopuri subțiri și ușoare cu Swift Blade 14, un model de doar 799 g

Noul model este lansat alături de laptopul Acer Swift Air 16 de 16 inchi. Ambele sunt echipate cu procesoare Intel...

Administrație locală4 zile ago

Hanul Vatra din Costești – locul în care ospitalitatea românească nu este doar o promisiune

O experiență autentică în Oltenia de sub Munte, între patrimoniu, natură și oameni care știu să-și primească oaspeții În perioada...

4 zile ago

Uniunea Societăților de Expediții din România solicită intervenția urgentă a autorităților române și europene pentru evitarea blocării frontierelor UE – Balcanii de Vest din 14 septembrie 2026

Uniunea Societăților de Expediții din România (USER) solicită autorităților române și instituțiilor europene să se implice de urgență în identificarea...

Turism4 zile ago

FPIOR: HoReCa a pierdut 25.000 de angajați în doi ani. Federația propune Guvernului 10 măsuri pentru perioada 2026-2029

Federația Patronatelor din Industria Ospitalității din România (FPIOR) susține că industria HoReCa are cu aproximativ 25.000 de angajați mai puțin...

5 zile ago

O nouă serie de cursuri pentru obținerea Diplomei FIATA în Expediții de Mărfuri începe pe 21 septembrie 2026

Într-un domeniu în care activitatea unui expeditor presupune astăzi mult mai mult decât organizarea unui transport din punctul A în...

Uncategorized6 zile ago

La 13 ani se închisese în cameră. L-am recăpătat printr-o chitară

La treisprezece ani, fiul meu era supărat pe toată lumea și nu-l interesa nimic. „O fază”, îmi spuneau toți. Poate....

Uncategorizedo săptămână ago

5,3 miliarde de imagini în fiecare zi, la nivel global: seria HONOR 600 simplifică editarea foto cu ajutorul AI

Instrumentele integrate permit ajustarea cadrelor, animarea imaginilor și transformarea lor în videoclipuri, direct de pe smartphone Foto – Alina Kondrat...

Uncategorizedo săptămână ago

Philips Ambilight TV devine partenerul official al Assassin’s Creed în Europa

Noul parteneriat combină atmosfera Ambilight imersivă, calitatea imaginilor premium și performanța audiovizuală cinematografică pentru o experiență de joc mai captivantă....

Știrile Săptămânii