Uncategorized
Ce este Acidul Hialuronic și cum funcționează în medicina estetică
Acid Hialuronic este unul dintre cele mai utilizate ingrediente în medicina estetică modernă, datorită capacității sale de a reda volum, hidratare și un aspect întinerit pielii. În ultimii ani, tratamentele pe bază de Acid Hialuronic au devenit o alegere populară pentru persoanele care își doresc îmbunătățirea aspectului facial fără a apela la intervenții chirurgicale complexe.
Popularitatea acestei substanțe se datorează faptului că oferă rezultate rapide, naturale și personalizate, fiind utilizată într-o gamă variată de proceduri estetice. Totodată, deoarece Acid Hialuronic se regăsește în mod natural în organism, tratamentele realizate de medici cu experiență sunt considerate o soluție sigură pentru multe dintre semnele îmbătrânirii.
Ce este Acid Hialuronic?
Acid Hialuronic este o moleculă prezentă în mod natural în organism, în special în piele, articulații și țesutul conjunctiv. Rolul său principal este acela de a atrage și reține apa, contribuind la menținerea hidratării și elasticității pielii.
O singură moleculă de Acid Hialuronic poate reține de până la o mie de ori greutatea sa în apă, motiv pentru care pielea tânără are un aspect ferm, neted și luminos. Pe măsură ce înaintăm în vârstă, cantitatea de Acid Hialuronic produsă de organism începe să scadă, iar acest proces favorizează apariția ridurilor, pierderea volumului facial și diminuarea elasticității pielii.
În medicina estetică, această substanță este utilizată sub formă de geluri speciale, concepute pentru a reda armonia feței și pentru a corecta diferite imperfecțiuni.
Cum funcționează Acid Hialuronic în medicina estetică?
Tratamentul cu Acid Hialuronic presupune injectarea controlată a produsului în anumite zone ale feței sau corpului, în funcție de obiectivele estetice ale pacientului.
După injectare, Acid Hialuronic atrage apa din țesuturile învecinate și contribuie la:
- refacerea volumului pierdut;
- hidratarea profundă a pielii;
- netezirea ridurilor;
- redefinirea conturului facial;
- îmbunătățirea simetriei feței;
- obținerea unui aspect mai odihnit și mai tânăr.
Rezultatele sunt vizibile într-un timp scurt, iar aspectul final continuă să se stabilizeze în zilele următoare procedurii.
De ce este atât de utilizat Acid Hialuronic?
Unul dintre principalele avantaje ale tratamentelor cu Acid Hialuronic este versatilitatea lor. Aceeași substanță poate fi utilizată pentru numeroase proceduri estetice, adaptate fiecărui pacient.
Printre cele mai solicitate tratamente se numără:
- augmentarea buzelor;
- conturarea pomeților;
- remodelarea bărbiei;
- corectarea șanțurilor nazolabiale;
- estomparea ridurilor fine;
- hidratarea profundă a pielii;
- redefinirea liniei mandibulare.
Fiecare tratament este personalizat în funcție de anatomia feței, iar scopul este obținerea unui rezultat armonios, fără modificarea expresivității naturale.
Ce probleme poate corecta Acid Hialuronic?
Pe măsură ce procesul natural de îmbătrânire avansează, structura feței începe să se modifice. Se pierde volum la nivelul obrajilor, apar ridurile, iar pielea își reduce capacitatea de hidratare.
Prin utilizarea de Acid Hialuronic, medicul poate corecta numeroase modificări estetice, precum:
- ridurile din jurul gurii;
- șanțurile nazolabiale;
- cearcănele cauzate de pierderea volumului;
- bărbia insuficient proiectată;
- asimetriile faciale;
- buzele subțiri;
- lipsa conturului mandibular;
- pomeții aplatizați.
Toate aceste corecții urmăresc păstrarea proporțiilor naturale ale feței și evitarea unui aspect artificial.
Acid Hialuronic pentru augmentarea buzelor
Una dintre cele mai populare utilizări ale Acid Hialuronic este augmentarea buzelor.
Scopul tratamentului nu este întotdeauna mărirea volumului. În multe cazuri, procedura urmărește:
- redefinirea conturului;
- corectarea asimetriilor;
- hidratarea buzelor;
- îmbunătățirea proporțiilor dintre buza superioară și cea inferioară;
- obținerea unui aspect natural.
Rezultatul final depinde atât de produsul utilizat, cât și de experiența medicului care efectuează procedura.
Remodelarea facială cu Acid Hialuronic
Pe lângă buze, Acid Hialuronic este utilizat frecvent pentru remodelarea întregii fețe.
Medicul poate reda volum în zonele unde acesta s-a pierdut și poate accentua anumite trăsături, fără intervenție chirurgicală.
Printre cele mai tratate zone se numără:
- pomeții;
- bărbia;
- mandibula;
- tâmplele;
- zona de sub ochi.
Prin combinarea mai multor tehnici, este posibilă obținerea unei armonii faciale care respectă fizionomia fiecărui pacient.
Cât durează efectul tratamentului?
Durata rezultatelor diferă de la o persoană la alta și depinde de mai mulți factori:
- tipul produsului utilizat;
- zona tratată;
- metabolismul pacientului;
- stilul de viață;
- expunerea la soare;
- fumatul;
- ritmul natural de degradare al Acidului Hialuronic.
În general, efectele pot fi menținute între câteva luni și peste un an, iar tratamentul poate fi repetat atunci când medicul consideră necesar.
Este Acid Hialuronic sigur?
Deoarece Acid Hialuronic este o substanță prezentă în mod natural în organism, compatibilitatea este foarte bună atunci când sunt utilizate produse de calitate și procedura este realizată de un medic calificat.
Înaintea tratamentului este necesară o consultație în cadrul căreia sunt analizate:
- istoricul medical;
- starea generală de sănătate;
- obiectivele estetice;
- particularitățile anatomice ale feței.
Aceste informații permit alegerea unui plan de tratament adaptat fiecărui pacient.
Ce trebuie făcut după procedură?
Pentru o recuperare optimă, medicul poate recomanda respectarea unor indicații în primele zile după injectare.
În general, este indicată evitarea:
- expunerii excesive la căldură;
- saunei;
- efortului fizic intens;
- masării zonelor tratate fără recomandarea medicului;
- consumului excesiv de alcool imediat după procedură.
Respectarea acestor recomandări contribuie la stabilizarea rezultatului și la reducerea riscului apariției reacțiilor temporare.
Cine este un candidat potrivit pentru tratamentele cu Acid Hialuronic?
Tratamentul cu Acid Hialuronic poate fi potrivit atât pentru persoanele tinere care doresc să îmbunătățească anumite trăsături, cât și pentru cele care urmăresc combaterea semnelor îmbătrânirii.
În practică, medicul stabilește dacă procedura este indicată în urma unei evaluări individuale. Nu există o vârstă standard la care tratamentul devine necesar, deoarece fiecare persoană îmbătrânește diferit.
Obiectivul principal nu este transformarea fizionomiei, ci obținerea unui aspect echilibrat și natural.
Cum alegi clinica potrivită?
Rezultatele unui tratament cu Acid Hialuronic depind într-o mare măsură de experiența medicului și de calitatea produselor utilizate.
Înainte de a lua o decizie, este recomandat să alegi o clinică în care consultația include o analiză completă a feței, o discuție despre așteptările pacientului și un plan de tratament personalizat.
Dacă dorești să afli mai multe despre procedurile realizate cu Acid Hialuronic, informații despre consultații și serviciile disponibile, poți consulta site-ul https://doctorestet.ro/, unde sunt prezentate tratamentele de medicină estetică și opțiunile adaptate diferitelor nevoi estetice.
Concluzie
Acid Hialuronic reprezintă una dintre cele mai importante inovații din medicina estetică modernă, datorită capacității sale de a reda hidratarea, volumul și armonia feței fără intervenții chirurgicale complexe. Folosit corect și adaptat fiecărui pacient, acesta poate contribui la estomparea semnelor îmbătrânirii și la evidențierea trăsăturilor naturale.
Indiferent dacă este utilizat pentru augmentarea buzelor, remodelarea pomeților, corectarea ridurilor sau redefinirea conturului facial, Acid Hialuronic rămâne o soluție modernă și versatilă, iar alegerea unei clinici și a unui medic cu experiență reprezintă un pas esențial pentru obținerea unor rezultate armonioase și de lungă durată.
Uncategorized
Cum alegi firma de transport persoane pentru drumul spre Italia sau Germania
Pentru mii de români care muncesc în Italia sau Germania, drumul spre casă nu mai înseamnă neapărat un bilet de avion. Tot mai mulți aleg microbuzul: costă mai puțin, iei bagaje câte vrei și, cel mai important, pleci și ajungi direct de la ușa casei, fără drum suplimentar până la aeroport. Problema apare când te apuci să cauți o firmă: sunt zeci de opțiuni online, majoritatea promit același lucru, iar diferențele reale ies la iveală abia după ce ai rezervat.
Mai jos sunt criteriile care chiar contează, nu cele din reclame.
Ruta contează mai mult decât pare
Primul lucru de verificat nu e prețul, ci dacă firma acoperă exact traseul tău. O companie care merge doar pe direcția România–Italia nu îți va fi de folos dacă ai nevoie de o cursă spre Germania sau spre vestul Europei, oricât de bune ar fi recenziile ei.
Topala Travel operează pe mai multe direcții – România, Germania, Italia, dar și Olanda, Belgia sau Austria – cu plecări din orașe precum Timișoara, București sau Arad. E o alegere potrivită dacă traseul tău nu se limitează strict la o singură țară, sau dacă ai familie răspândită în mai multe zone ale Europei.
Dacă însă drumul tău e mereu același – România și înapoi din Italia – o firmă specializată exact pe acest segment poate fi mai avantajoasă. Luk Travel s-a orientat pe relația România–Italia, cu plecări din București și Iași spre zone precum Padova, unde există comunități mari de români, și reușește să mențină curse regulate tocmai pentru că nu își împarte resursele pe multe direcții diferite.
Ce se ascunde în spatele prețului afișat
Un bilet mai ieftin nu înseamnă automat o alegere mai bună. Contează ce e inclus:
- câte bagaje intră în prețul de bază, fără taxă suplimentară;
- dacă transportul e chiar de la adresă la adresă sau doar între autogări;
- dacă există opriri pentru masă sau trebuie să îți cumperi mâncare pe drum, din proprii bani și timp;
- ce se întâmplă dacă anulezi sau schimbi data, mai ales aproape de sărbători.
O cursă de 20-30 de ore, cât durează în medie drumul România–Italia sau România–Germania, e mult mai suportabilă dacă știi din start că bagajele sunt incluse și că vei avea o pauză decentă pe traseu, nu doar cinci minute la o benzinărie.
Rezervarea din timp nu e un moft
Perioadele din jurul sărbătorilor (Crăciun, Paște, vacanța de vară) sunt momentele în care locurile se ocupă cel mai repede. Nu e neapărat despre prețuri mai mari, ci despre disponibilitate: firmele bune se umplu cu două-trei săptămâni înainte, iar cei care lasă rezervarea pe ultima sută de metri ajung să aleagă orice loc mai e liber, indiferent de oră sau confort.
Un avantaj pe care îl oferă unele firme, inclusiv Luk Travel, este posibilitatea de a rezerva fără costuri suplimentare, ceea ce lasă loc de flexibilitate dacă planurile de călătorie se mai schimbă.
Ce faci dacă trimiți și un colet
Multe familii combină cele două nevoi: cineva pleacă spre Italia sau Germania și, în același timp, trebuie trimis un pachet – acte, haine, mici cadouri. Atât Topala Travel, cât și Luk Travel oferă și serviciul de transport colete, alături de cel de persoane, ceea ce elimină nevoia de a apela la o firmă de curierat separată, de obicei mai scumpă pentru distanțe atât de lungi.
Pe scurt, ce verifici înainte să dai click pe „rezervă”
- traseul exact și orașele de îmbarcare/coborâre;
- ce e inclus în preț (bagaje, masă, opriri);
- politica de anulare sau reprogramare;
- recenzii recente, nu doar cele afișate pe siteul firmei;
- dacă ai nevoie și de transport colete, dacă firma oferă acest serviciu separat sau integrat.
Întrebări frecvente
Cât durează drumul cu microbuzul din România până în Italia sau Germania? În funcție de orașul de plecare și de destinație, o cursă durează în general între 20 și 30 de ore, timp în care sunt incluse opririle pentru pauze și formalitățile de frontieră.
Am nevoie de pașaport pentru a călători în Italia sau Germania? Nu, fiind state membre UE, cartea de identitate valabilă este suficientă pentru cetățenii români.
Pot trimite un colet fără să călătoresc eu însumi? Da, majoritatea firmelor de pe această rută, inclusiv cele menționate mai sus, preiau colete chiar dacă expeditorul nu urcă în microbuz, cu condiția să anunți din timp și să respecți regulile privind conținutul permis.
Alegerea finală depinde de traseul tău exact și de ce contează mai mult pentru tine: acoperire pe mai multe țări, ca la Topala Travel, sau specializare strictă pe ruta Italia, ca la Luk Travel. În ambele cazuri, verificarea din timp a disponibilității rămâne cel mai bun mod de a evita bătăi de cap în ziua plecării.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
Uncategorized
Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București
Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în valoare de 599 lei pentru cuplurile participante
Elite Bride Fest – Ediția a II-a va avea loc în perioada 20–22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București. Timp de trei zile, viitorii miri vor putea descoperi într-un singur loc furnizori, servicii, inspirație și oferte speciale pentru organizarea nunții.
Biletele pornesc de la numai 5 lei, iar cuplurile participante primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei.
Organizarea unei nunți înseamnă numeroase alegeri importante: de la locație, rochia de mireasă și costumul de mire, până la verighete, servicii foto-video, muzică, decor, invitații, entertainment sau luna de miere.
Elite Bride Fest – Târg de Nunți București aduce toate aceste servicii mai aproape de viitorii miri și le oferă posibilitatea de a găsi, într-un singur weekend și într-un singur loc, soluții pentru aproape toate etapele organizării nunții.
Vizitatorii vor putea descoperi rochii de mireasă, costume de mire, verighete și bijuterii, servicii foto-video, decor și aranjamente florale, invitații și soluții digitale pentru nuntă, DJ și entertainment, candy bar, cabine foto și platforme 360, locații pentru evenimente, servicii de beauty, oferte pentru luna de miere și multe alte produse și servicii dedicate nunții.
Un singur loc, numeroase opțiuni pentru organizarea nunții
Unul dintre marile avantaje ale participării la un târg de nunți este posibilitatea de a compara într-un timp scurt mai multe variante.
La Elite Bride Fest, viitorii miri pot discuta direct cu furnizorii, pot vedea și testa produse și servicii, pot solicita informații personalizate, pot compara pachete și prețuri și pot găsi soluțiile potrivite pentru stilul și bugetul propriei nunți.
În plus, expozanții vor pregăti oferte, reduceri, bonusuri și pachete speciale disponibile pe perioada târgului, oferind viitorilor miri oportunitatea de a lua decizii importante pentru nuntă în condiții avantajoase.
Bilete de la 5 lei și cadou garantat de 599 lei
Pentru Ediția a II-a, Elite Bride Fest pregătește și o campanie specială pentru vizitatori: bilete de la 5 lei și cadou garantat în valoare de 599 lei.
Cuplurile care achiziționează un bilet valid, participă la Elite Bride Fest și vizitează zona promoțională dedicată din cadrul târgului primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei, indiferent de tipul biletului achiziționat.
Prețurile biletelor sunt:
- Vineri – bilet 5 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Sâmbătă – bilet 20 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Duminică – bilet 15 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Abonament 3 zile – 30 lei → cadou în valoare de 599 lei
Astfel, chiar și cu un bilet de numai 5 lei, cuplurile participante primesc cadoul garantat în valoare de 599 lei. Cadoul nu poate fi preschimbat în bani.
Programul Elite Bride Fest – Ediția a II-a
- Vineri, 20 noiembrie 2026: 12:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
- Sâmbătă, 21 noiembrie 2026: 10:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
- Duminică, 22 noiembrie 2026: 10:00–18:30 (ultima intrare: 18:00)
Evenimentul se desfășoară într-un spațiu expozițional de peste 1.000 mp, cu numeroase locuri de parcare în imediata apropiere a intrării și acces facil atât pentru vizitatori, cât și pentru expozanți.
Bilete și informații
Biletele pentru Elite Bride Fest – Ediția a II-a sunt disponibile online prin:
Mai multe informații despre eveniment, expozanți, program și bilete sunt disponibile pe site-ul oficial: www.elitebridefest.ro
Contact organizator: 0773 931 594
Partener media: Zile și Nopți
DJ oficial Elite Bride Fest: Fish Music Events
Eveniment Facebook: facebook.com/share/18WEs5R4qN
Facebook: facebook.com/elitebridefest
Instagram: instagram.com/elitebridefest
TikTok: tiktok.com/@elitebridefest
-
Uncategorized3 zile agoDyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene
-
Uncategorizedo săptămână ago5,3 miliarde de imagini în fiecare zi, la nivel global: seria HONOR 600 simplifică editarea foto cu ajutorul AI
-
Uncategorized6 zile agoLa 13 ani se închisese în cameră. L-am recăpătat printr-o chitară
-
Uncategorizedo săptămână agoHONOR Watch 6, în ultimele zile de ofertă: 100 de lei reducere și plăți NFC direct de la încheietură
-
Administrație locală4 zile agoHanul Vatra din Costești – locul în care ospitalitatea românească nu este doar o promisiune
-
4 zile agoUniunea Societăților de Expediții din România solicită intervenția urgentă a autorităților române și europene pentru evitarea blocării frontierelor UE – Balcanii de Vest din 14 septembrie 2026
-
Uncategorizedo săptămână agoPhilips Ambilight TV devine partenerul official al Assassin’s Creed în Europa
-
5 zile agoO nouă serie de cursuri pentru obținerea Diplomei FIATA în Expediții de Mărfuri începe pe 21 septembrie 2026

