Uncategorized
ALDEMO – soluții profesionale pentru culturi verzi, agricultură durabilă și semințe de calitate
Agricultura modernă începe cu semințele potrivite
În contextul agriculturii moderne, fermierii caută tot mai mult soluții care să combine productivitatea cu sustenabilitatea. Schimbările climatice, degradarea solului și necesitatea unei agriculturi eficiente impun utilizarea unor tehnologii și produse adaptate realităților din teren. În acest cadru, compania ALDEMO s-a impus ca un furnizor important de semințe agricole profesionale și soluții pentru culturi verzi, furajere și proiecte de regenerare a solului.
Prin intermediul platformei culturiverzi.ro, compania oferă fermierilor, apicultorilor și specialiștilor în domeniul agricol o gamă variată de semințe și amestecuri concepute pentru a sprijini agricultura sustenabilă. Portofoliul este orientat către îmbunătățirea fertilității solului, creșterea biodiversității și obținerea unor recolte stabile pe termen lung.
ALDEMO se remarcă printr-o abordare integrată: nu oferă doar produse, ci și soluții adaptate fiecărui tip de teren, condițiilor climatice și obiectivelor agricole ale fermierilor.
Cine este ALDEMO și care este rolul său în agricultura modernă
ALDEMO TQM este o companie românească activă în domeniul semințelor agricole profesionale, cu o experiență acumulată de-a lungul anilor în dezvoltarea și distribuția de soluții pentru agricultură sustenabilă. Activitatea companiei se bazează pe conceptul că performanța agricolă începe cu alegerea corectă a semințelor.
Compania colaborează cu fermieri, apicultori, proiecte de reabilitare ecologică și organizații din domeniul agricol, oferind produse adaptate condițiilor specifice solurilor din România.
Unul dintre obiectivele principale ale ALDEMO este promovarea agriculturii durabile prin utilizarea culturilor verzi și a plantelor cu rol agronomic important, cum ar fi cele care fixează azotul sau contribuie la refacerea structurii solului.
De asemenea, compania sprijină dezvoltarea biodiversității agricole prin introducerea unor specii care atrag polenizatorii și susțin ecosistemele agricole sănătoase.
Importanța culturilor verzi în agricultura sustenabilă
Culturile verzi reprezintă un element esențial al agriculturii moderne, având rolul de a proteja și regenera solul între ciclurile de producție. Prin utilizarea unor plante specifice, fermierii pot îmbunătăți structura solului, pot reduce eroziunea și pot crește fertilitatea naturală a terenurilor agricole.
Aceste culturi contribuie la:
- fixarea azotului în sol
- îmbunătățirea structurii și aerării solului
- reducerea apariției buruienilor
- protecția împotriva eroziunii
- creșterea biodiversității
Utilizarea culturilor verzi este tot mai frecventă în fermele moderne, deoarece oferă beneficii atât din punct de vedere agronomic, cât și economic. În acest domeniu, ALDEMO pune la dispoziția fermierilor semințe special selectate pentru a oferi rezultate optime în diverse condiții pedoclimatice.
Portofoliul de semințe oferit de ALDEMO
Una dintre principalele caracteristici ale companiei este diversitatea portofoliului de produse. ALDEMO furnizează semințe agricole pentru multiple tipuri de culturi și aplicații, adresându-se atât fermelor vegetale și zootehnice, cât și proiectelor de ecologizare sau amenajare a terenurilor.
Semințe pentru culturi furajere
Culturi furajere reprezintă o componentă esențială pentru fermele zootehnice, deoarece asigură hrana animalelor și contribuie la stabilitatea producției agricole.
ALDEMO oferă o gamă variată de plante furajere, inclusiv leguminoase și graminee, selecționate pentru productivitate ridicată și valoare nutritivă. Printre acestea se numără lucerna, diferite tipuri de trifoi, mazărichea sau alte specii cu rol important în producția de furaj.
Un exemplu relevant este iarba coasa extraproteica, utilizată în fermele zootehnice pentru obținerea unui furaj bogat în proteine, ideal pentru animale. Astfel de soluții contribuie la creșterea eficienței exploatațiilor agricole și la obținerea unor rezultate economice mai bune.
Semințe pentru pășuni și pajiști
Gestionarea corectă a pajiștilor este esențială pentru fermele de animale, iar semințele potrivite pot transforma complet calitatea unei pășuni.
ALDEMO oferă mixuri special concepute pentru regenerarea și menținerea pajiștilor, inclusiv soluții pentru refacerea terenurilor degradate sau pentru densificarea covorului vegetal.
În acest context, produse precum iarba pasune pot contribui la formarea unui covor vegetal durabil și productiv, capabil să reziste la pășunat intens și la condiții climatice variabile.
Aceste amestecuri sunt dezvoltate pentru:
- creșterea densității vegetației
- îmbunătățirea rezistenței la secetă
- regenerarea pajiștilor degradate
- stabilitatea pe termen lung a pășunilor
Plante melifere pentru apicultură
ALDEMO acordă o atenție specială plantelor melifere, deoarece acestea joacă un rol esențial în menținerea biodiversității și în susținerea sectorului apicol.
Printre plantele utilizate frecvent în apicultură se numără facelia, hrișca sau sulfina, specii recunoscute pentru capacitatea lor de a produce nectar și de a atrage polenizatori.
Cultivarea acestor plante poate contribui la creșterea producției de miere și la menținerea echilibrului ecologic în zonele agricole.
Culturi secundare și plante pentru rotația culturilor
Rotația culturilor este o practică agricolă esențială pentru menținerea fertilității solului și prevenirea bolilor plantelor.
ALDEMO oferă semințe pentru culturi secundare, inclusiv specii cu creștere rapidă, care pot fi semănate între culturile principale pentru a proteja solul și a îmbunătăți structura acestuia.
Exemplele includ plante precum muștarul alb sau ridichea furajeră, recunoscute pentru capacitatea lor de a aerisi solul și de a mobiliza elementele nutritive.
Amestecuri personalizate pentru nevoi agricole specifice
Unul dintre avantajele oferite de ALDEMO este posibilitatea realizării de amestecuri personalizate de semințe.
Aceste mixuri sunt concepute în funcție de mai mulți factori:
- tipul solului
- condițiile climatice
- obiectivul agricol
- perioada de vegetație
- necesarul de nutrienți
Prin combinarea unor specii complementare, aceste amestecuri pot oferi beneficii multiple pentru sol și pentru culturile principale. Unele plante cresc rapid și acoperă solul, în timp ce altele dezvoltă rădăcini profunde care contribuie la decompactarea terenului.
Un exemplu relevant în această categorie este un amestec iarba rezistent, conceput pentru zonele expuse la condiții climatice dificile sau pentru terenuri cu fertilitate redusă.
Soluții pentru reabilitarea ecologică și infrastructură
Pe lângă agricultura clasică, semințele furnizate de ALDEMO sunt utilizate și în proiecte de ecologizare și infrastructură.
Acestea includ lucrări precum:
- stabilizarea taluzurilor
- refacerea terenurilor degradate
- amenajarea spațiilor verzi
- hidroînsămânțarea
Pentru astfel de aplicații sunt utilizate amestecuri de semințe adaptate condițiilor dificile, capabile să asigure o acoperire rapidă și o rezistență ridicată la secetă sau eroziune.
Consultanță agricolă și suport tehnic
Un aspect important al activității ALDEMO este consultanța oferită fermierilor. Alegerea corectă a semințelor și a mixurilor poate avea un impact major asupra rezultatelor agricole, iar experiența specialiștilor poate preveni multe dintre greșelile frecvente în agricultură.
Consultanța poate include:
- recomandări privind selecția speciilor
- stabilirea densității de semănat
- alegerea perioadei optime de semănat
- planificarea rotației culturilor
Prin această abordare, fermierii pot optimiza producția și pot reduce riscurile asociate practicilor agricole neadaptate condițiilor locale.
Contribuția ALDEMO la agricultura durabilă
Agricultura viitorului trebuie să combine productivitatea cu protecția mediului, iar soluțiile oferite de ALDEMO sunt orientate exact în această direcție.
Prin promovarea culturilor verzi și a semințelor adaptate terenurilor din România, compania contribuie la:
- regenerarea solului
- reducerea utilizării îngrășămintelor chimice
- creșterea biodiversității
- susținerea polenizatorilor
- stabilitatea producției agricole
Aceste beneficii transformă culturile verzi într-un instrument esențial pentru fermele moderne care doresc să îmbine performanța economică cu responsabilitatea față de mediu.
ALDEMO reprezintă un exemplu de companie orientată către viitorul agriculturii. Prin portofoliul său variat de semințe, amestecuri personalizate și soluții pentru regenerarea solului, compania contribuie activ la dezvoltarea unei agriculturi eficiente și sustenabile.
Platforma culturiverzi.ro oferă fermierilor acces la produse și informații specializate, menite să sprijine dezvoltarea unor exploatații agricole moderne, capabile să facă față provocărilor actuale din sectorul agricol.
Prin promovarea biodiversității, susținerea apiculturii și dezvoltarea unor soluții adaptate condițiilor din teren, ALDEMO demonstrează că agricultura responsabilă începe cu o alegere simplă, dar esențială: semințele potrivite pentru solul și obiectivele fiecărei ferme.
Uncategorized
Cum alegi firma de transport persoane pentru drumul spre Italia sau Germania
Pentru mii de români care muncesc în Italia sau Germania, drumul spre casă nu mai înseamnă neapărat un bilet de avion. Tot mai mulți aleg microbuzul: costă mai puțin, iei bagaje câte vrei și, cel mai important, pleci și ajungi direct de la ușa casei, fără drum suplimentar până la aeroport. Problema apare când te apuci să cauți o firmă: sunt zeci de opțiuni online, majoritatea promit același lucru, iar diferențele reale ies la iveală abia după ce ai rezervat.
Mai jos sunt criteriile care chiar contează, nu cele din reclame.
Ruta contează mai mult decât pare
Primul lucru de verificat nu e prețul, ci dacă firma acoperă exact traseul tău. O companie care merge doar pe direcția România–Italia nu îți va fi de folos dacă ai nevoie de o cursă spre Germania sau spre vestul Europei, oricât de bune ar fi recenziile ei.
Topala Travel operează pe mai multe direcții – România, Germania, Italia, dar și Olanda, Belgia sau Austria – cu plecări din orașe precum Timișoara, București sau Arad. E o alegere potrivită dacă traseul tău nu se limitează strict la o singură țară, sau dacă ai familie răspândită în mai multe zone ale Europei.
Dacă însă drumul tău e mereu același – România și înapoi din Italia – o firmă specializată exact pe acest segment poate fi mai avantajoasă. Luk Travel s-a orientat pe relația România–Italia, cu plecări din București și Iași spre zone precum Padova, unde există comunități mari de români, și reușește să mențină curse regulate tocmai pentru că nu își împarte resursele pe multe direcții diferite.
Ce se ascunde în spatele prețului afișat
Un bilet mai ieftin nu înseamnă automat o alegere mai bună. Contează ce e inclus:
- câte bagaje intră în prețul de bază, fără taxă suplimentară;
- dacă transportul e chiar de la adresă la adresă sau doar între autogări;
- dacă există opriri pentru masă sau trebuie să îți cumperi mâncare pe drum, din proprii bani și timp;
- ce se întâmplă dacă anulezi sau schimbi data, mai ales aproape de sărbători.
O cursă de 20-30 de ore, cât durează în medie drumul România–Italia sau România–Germania, e mult mai suportabilă dacă știi din start că bagajele sunt incluse și că vei avea o pauză decentă pe traseu, nu doar cinci minute la o benzinărie.
Rezervarea din timp nu e un moft
Perioadele din jurul sărbătorilor (Crăciun, Paște, vacanța de vară) sunt momentele în care locurile se ocupă cel mai repede. Nu e neapărat despre prețuri mai mari, ci despre disponibilitate: firmele bune se umplu cu două-trei săptămâni înainte, iar cei care lasă rezervarea pe ultima sută de metri ajung să aleagă orice loc mai e liber, indiferent de oră sau confort.
Un avantaj pe care îl oferă unele firme, inclusiv Luk Travel, este posibilitatea de a rezerva fără costuri suplimentare, ceea ce lasă loc de flexibilitate dacă planurile de călătorie se mai schimbă.
Ce faci dacă trimiți și un colet
Multe familii combină cele două nevoi: cineva pleacă spre Italia sau Germania și, în același timp, trebuie trimis un pachet – acte, haine, mici cadouri. Atât Topala Travel, cât și Luk Travel oferă și serviciul de transport colete, alături de cel de persoane, ceea ce elimină nevoia de a apela la o firmă de curierat separată, de obicei mai scumpă pentru distanțe atât de lungi.
Pe scurt, ce verifici înainte să dai click pe „rezervă”
- traseul exact și orașele de îmbarcare/coborâre;
- ce e inclus în preț (bagaje, masă, opriri);
- politica de anulare sau reprogramare;
- recenzii recente, nu doar cele afișate pe siteul firmei;
- dacă ai nevoie și de transport colete, dacă firma oferă acest serviciu separat sau integrat.
Întrebări frecvente
Cât durează drumul cu microbuzul din România până în Italia sau Germania? În funcție de orașul de plecare și de destinație, o cursă durează în general între 20 și 30 de ore, timp în care sunt incluse opririle pentru pauze și formalitățile de frontieră.
Am nevoie de pașaport pentru a călători în Italia sau Germania? Nu, fiind state membre UE, cartea de identitate valabilă este suficientă pentru cetățenii români.
Pot trimite un colet fără să călătoresc eu însumi? Da, majoritatea firmelor de pe această rută, inclusiv cele menționate mai sus, preiau colete chiar dacă expeditorul nu urcă în microbuz, cu condiția să anunți din timp și să respecți regulile privind conținutul permis.
Alegerea finală depinde de traseul tău exact și de ce contează mai mult pentru tine: acoperire pe mai multe țări, ca la Topala Travel, sau specializare strictă pe ruta Italia, ca la Luk Travel. În ambele cazuri, verificarea din timp a disponibilității rămâne cel mai bun mod de a evita bătăi de cap în ziua plecării.
Uncategorized
Acer prezintă primul său monitor de gaming FHD cu rată de refresh de 1.000 Hz, Predator XB253Q U1
Modelul este lansat alături de o nouă gamă de ecrane pentru gameri și creatori, cu tehnologie QD-OLED Penta Tandem™, rezoluție 5K, iluminare Mini LED, DFR în trei moduri și tehnologii care elimină ruperea imaginii
Pe scurt
- Monitorul Predator XB253Q U1 ridică standardele prin rata de refresh de 1.000 Hz la rezoluție Full HD, tehnologia Acer VRB Pro pentru reducerea neclarității în mișcare și filtrul cu polarizare circulară pentru confortul ochilor. Rezultatul este viteza de care au nevoie gamerii pasionați și jucătorii de esports.
- Monitorul Predator X32 V3 de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu rezoluție UHD și certificare VESA DisplayHDR True Black 400, pentru imagini foarte clare și bogate în detalii.
- Predator XB273K V7 oferă în mod standard rezoluție UHD la 160 Hz și tehnologie Dynamic Frequency and Resolution (DFR), care permite trecerea la FHD și până la 500 Hz. Utilizatorii pot alege astfel între imagini foarte detaliate și răspuns rapid în jocurile cu ritm alert.
- Acer Nitro XV275X P aduce rezoluția 5K și iluminarea Mini LED cu 2.304 zone, certificată VESA DisplayHDR 1400, mai aproape de gamerii entuziaști atenți la buget. Tehnologia DFR permite trecerea până la rezoluție QHD la 330 Hz.
- Monitorul curbat Acer Nitro XZ340CKR P de 34” combină rezoluția WUHD la 180 Hz cu suportul DFR pentru până la WFHD la 360 Hz, oferind atât o experiență cinematografică, cât și viteza necesară în competiții.
- Acer Nitro XV275U Z2 oferă iluminare Mini LED cu 1.152 de zone și tehnologie DFR în trei moduri, cu o rată de refresh de până la 520 Hz. Cele trei moduri sunt adaptate diferitelor tipuri de jocuri și activități de creare de conținut.
- Acer Nitro XV270U Z3 pune la dispoziție tehnologia DFR în trei moduri, la rezoluții QHD, FHD și HD, oferind gamerilor competitivi, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte un echilibru între calitatea imaginii și viteză.
- Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” care oferă rezoluție 5K și redarea precisă a culorilor pentru designeri și creatori profesioniști. Modelul combină o acuratețe cromatică Delta E<1, iluminare Mini LED cu 2.304 zone și certificare VESA DisplayHDR 1400.

Acer a anunțat la IFA 2026 o gamă completă de monitoare pentru gaming de înaltă performanță și creare de conținut, în portofoliile Predator, Acer Nitro și Acer ProDesigner. Cu rate de refresh foarte ridicate, panouri de înaltă rezoluție și tehnologii adaptive de afișare, noile modele răspund cerințelor unei game variate de gameri și creatori.
Predator XB253Q U1: răspuns de top pentru esports
Predator XB253Q U1 este un monitor premium pentru gamerii pasionați și entuziaștii care caută viteză și răspuns imediat în titlurile cu ritm rapid și competițiile de esports. Diagonala de 24,5” este potrivită pentru mediul competițional, iar răspunsul vizual foarte rapid, claritatea mișcării și performanța constantă îi ajută pe jucători să reacționeze mai repede și să își păstreze precizia. Monitorul oferă o rată de refresh de 1.000 Hz la rezoluție FHD și tehnologia Acer Visual Response Boost (VRB) Pro, care reduce neclaritatea și imaginile remanente, astfel încât obiectele în mișcare să fie mai clare și mai ușor de urmărit. Modelul este certificat VESA DisplayHDR 400 și include un filtru cu polarizare circulară, care reduce reflexiile și oboseala ochilor în sesiunile lungi. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC® elimină ruperea imaginii în jocuri.

Predator X32 V3: imagine de top pentru jocurile în care detaliile contează
Predator X32 V3 este creat pentru gamerii profesioniști care au nevoie de rezoluție ridicată și o calitate foarte bună a imaginii. Ecranul de 31,5” folosește un panou QD-OLED Penta Tandem™ cu o structură de emisie în cinci straturi, care crește luminozitatea și eficiența și prelungește durata de utilizare a ecranului. Monitorul oferă rezoluție UHD și o rată de refresh de 180 Hz. Certificarea VESA DisplayHDR True Black 400 aduce luminozitate mai mare, tonuri de negru mai profunde și o adâncime cromatică superioară, pentru redarea mai clară a detaliilor. Acuratețea Delta E<1 asigură culori uniforme și fidele, iar acoperirea 99% DCI-P3 păstrează nuanțele cu precizie. AMD FreeSync™ Premium Pro și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC elimină ruperea imaginii în jocuri.
Predator XB273K V7: detalii și viteză pentru gaming și proiecte creative
Predator XB273K V7, cu diagonala de 27”, găsește un echilibru între rezoluția ridicată pentru imagini detaliate și ratele mari de refresh pentru jocurile rapide. Monitorul este versatil și poate fi folosit atât în gaming la viteze de până la 500 Hz, cât și în proiecte creative care cer imagine de calitate, culori precise și mișcare fluidă. În modul standard, panoul oferă rezoluție UHD la 160 Hz. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție FHD și până la 500 Hz pentru titlurile cu ritm alert. AMD FreeSync™ Premium și compatibilitatea NVIDIA G-SYNC asigură o imagine cursivă, fără întreruperi, iar Delta E<1 oferă precizie cromatică. Pentru proiectele creative, Acer Smart Dial permite reglarea monitorului de la distanță, inclusiv a luminozității, contrastului și sursei de intrare, fără accesarea butoanelor din spatele ecranului.

Acer Nitro XV275X P: rezoluție 5K mai accesibilă pentru gaming, creație și productivitate
Acer Nitro XV275X P, cu diagonala de 27”, face parte din gama Nitro și se adresează gamerilor entuziaști care vor o experiență vizuală de top la un preț mai accesibil. Monitorul redă detalii impresionante prin rezoluția 5K, iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400, pentru negru profund și contrast puternic. Tehnologia DFR permite trecerea de la imagini captivante la viteza necesară în jocurile competitive, cu rezoluție 5K la 165 Hz în modul standard și până la QHD la 330 Hz. AMD FreeSync™ Premium oferă o experiență vizuală fluidă, iar timpul minim de răspuns de 0,5 ms GTG contribuie la redarea naturală a jocurilor. Acoperirea de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 și acuratețea Delta E<2 oferă culori vii. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W simplifică gestionarea cablurilor, comutatorul KVM permite trecerea rapidă între dispozitive, iar funcțiile imagine în imagine (PIP) și imagini alăturate (PBP) sporesc productivitatea.
Acer Nitro XZ340CKR P: viteză și detalii fără compromis
Acer Nitro XZ340CKR P se adresează gamerilor care vor atât detalii cinematografice pe un ecran foarte lat, cât și viteza necesară în esports. Ecranul curbat de 34” oferă în mod standard rezoluție 5120 x 2160 la 180 Hz, potrivită pentru explorarea în detaliu a jocurilor cu lumi deschise sau pentru crearea de conținut. Tehnologia DFR permite trecerea la rezoluție WFHD și până la 360 Hz, cu un timp de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă mișcare fluidă, contrast și culori puternice, cu AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.

Acer Nitro XV275U Z2: trei moduri pentru performanță în gaming
Pentru gamerii competitivi și entuziaști, Acer Nitro XV275U Z2 oferă un echilibru între imaginea captivantă și viteza necesară în competiții. Ecranul de 27” răspunde mai multor nevoi: jocuri AAA și esports, calitate bună a imaginii la rate foarte mari de refresh și trecerea între gaming și creare de conținut. Modelul atinge până la 520 Hz și un timp de răspuns de 0,5 ms GTG. Tehnologia DFR în trei moduri oferă QHD la 275 Hz, FHD la 360 Hz și HD la 520 Hz. Iluminarea Mini LED cu 1.152 de zone și Acer HDR1000 redau detalii fine și contrast ridicat, iar acoperirea 97% DCI-P3 și 95% Adobe RGB este utilă atât în proiecte creative, cât și în jocuri.
Acer Nitro XV270U Z3: trei moduri pentru gaming și creație
Acer Nitro XV270U Z3 se adresează gamerilor, creatorilor de conținut și utilizatorilor cu activități mixte care caută un echilibru între fidelitatea imaginii și performanța în jocuri. Ecranul de 27” trece rapid între jocuri AAA captivante, lucru cu mai multe aplicații și gaming competitiv. Prin tehnologia DFR în trei moduri, utilizatorii pot alege cu un singur click între QHD la 275 Hz pentru calitate maximă, FHD la 360 Hz pentru performanță echilibrată și HD la 520 Hz pentru viteză de nivel competițional, cu timpi de răspuns de până la 0,5 ms GTG. Monitorul oferă și mișcare fluidă, contrast și culori puternice, prin AMD FreeSync™ Premium, certificare HDR10 și acoperire 90% DCI-P3.
Monitorul Acer ProDesigner PE270X P pentru proiecte creative profesionale
Acer ProDesigner PE270X P este un monitor de 27” creat pentru designeri, fotografi, editori video și creatori digitali care au nevoie de detalii și culori de înaltă calitate. Rezoluția 5K de 5120 x 2880 oferă o imagine foarte clară, iar calibrarea din fabrică la Delta E<1 asigură precizia culorilor.
Iluminarea Mini LED cu 2.304 zone și certificarea VESA DisplayHDR 1400 oferă un contrast HDR puternic. Acoperirea profesională de 99% pentru Adobe RGB, sRGB și DCI-P3 asigură rezultate precise pe o gamă cromatică largă. Conexiunea USB Type-C cu alimentare de 90 W și comutatorul Auto KVM susțin fluxurile creative, iar suportul special ErgoStand permite reglaje ergonomice.
ProDesigner PE270X P oferă o rată de refresh de 165 Hz și tehnologie Dynamic Frame Rate (DFR), care permite trecerea până la QHD la 330 Hz în modul de înaltă performanță. Monitorul acceptă AMD FreeSync™ Premium pentru experiențe vizuale fluide.
Prețuri și disponibilitate
Predator XB253Q U1 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.099 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 7.999 RMB.
Predator X32 V3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 899 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 899 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 1.999 AUD, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 5.999 RMB.
Predator XB273K V7 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 449 EUR, în Australia în al doilea trimestru al anului 2027, de la 899 AUD, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 2.999 RMB.
Acer Nitro XV275X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.199 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 9.999 RMB.
Acer Nitro XZ340CKR P va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 USD, în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 699 EUR, și în China în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 4.999 RMB.
Acer Nitro XV275U Z2 va fi disponibil în America de Nord în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 USD, și în regiunea EMEA în trimestrul al patrulea al anului 2026, de la 329 EUR.
Acer Nitro XV270U Z3 va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 299 USD, în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 299 EUR, și în China în primul trimestru al anului 2027, de la 1.999 RMB.
Acer ProDesigner PE270X P va fi disponibil în America de Nord în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 USD, și în regiunea EMEA în primul trimestru al anului 2027, de la 1.299 EUR.
Specificații
| Denumire | Predator XB253Q U1 |
| Diagonală | 24.5” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 1920 x 1080 @ 1,000 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 0.3 ms (VRB Pro) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 400 niți; modul HDR400: maximum 450 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI (2.1) + 1 DP (2.1) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | Nu se aplică |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150 mm / +/-90° |
| Denumire | Predator X32 V3 |
| Diagonală | 31.5” |
| Tip panou | QD-OLED Penta Tandem™ |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | 3840 x 2160 @ 180 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium Pro, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Semilucios |
| Timp de răspuns | 0.03 ms (GTG) |
| Raport de contrast | 1,500,000:1 |
| Luminozitate | În mod obișnuit: 250 niți; maximum 450 niți la HDR 10% |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 10 biți |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-25° / +/-20° / 150 mm / nu se aplică |
| Denumire | Predator XB273K V7 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 3840 x 2160 @ 160 HzDP: 3840 x 2160 @ 160 HzUSB Type-C: 3840 x 2160 @ 160 HzDFR: 1920 x 1080 @ 500 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium, NVIDIA G-SYNC® compatibil |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 350 niți; modul HDR400: maximum 400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 95% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 1 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (20 W) + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~25° / ±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV275X P |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | HDMI: 5120 x 2880 @ 165 HzDP: 5120 x 2880 @ 165 HzUSB Type-C: 5120 x 2880 @ 165 HzDFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB, 99% DCI-P3, 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 USB Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XZ340CKR P |
| Diagonală | 34″ |
| Tip panou | VA |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard: 5120 x 2160 la 180 Hz DFR: 2560 x 1080 la 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / +/-15° / 120 mm / nu se aplică |
| Denumire | Acer Nitro XV275U Z2 |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Mod standard: DP: 2560 x 1440 la 275 Hz HDMI: 2560 x 1440 la 275 HzMod FHD: DP: 1920 x 1080 la 360 Hz HDMI: 1920 x 1080 la 360 Hz Mod HD: DP: 1280 x 720 la 520 Hz HDMI: 1280 x 720 la 520 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 500 niți; HDR1000 |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 97% DCI-P3, 95% Adobe RGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 2 DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă, cu mufă nedetașabilă |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5° ~ 25° /±20° / 150 mm / ±90° |
| Denumire | Acer Nitro XV270U Z3 |
| Diagonală | 27″ |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | Standard:DP: 2,560 x 1,440 @ 275 HzHDMI: 2,560 x 1,440 @ 144 HzMod FHD:DP: 1,920 x 1,080 @ 360 HzHDMI: 1,920 x 1,080 @ 240 HzMod HD:DP: 1,280 x 720 @ 520 HzHDMI: 1,280 x 720 @ 360 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | 100,000,000:1 (ACM) |
| Luminozitate | 250 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 90% DCI-P3 |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + DisplayPort 1.4 + difuzoare + ieșire audio |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Internă (C13/C14) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°~ 25° / +/- 20° / 150mm / +/-90° |
| Denumire | Acer ProDesigner PE270X P |
| Diagonală | 27” |
| Tip panou | IPS |
| Rezoluție și rată de reîmprospătare maxime | DisplayPort: 5120 x 2880 @ 165 Hz HDMI: 5120 x 2880 @ 165 Hz Type-C: 5120 x 2880 @ 165 Hz DFR: 2560 x 1440 @ 330 Hz |
| Tehnologie pentru eliminarea ruperii imaginii | AMD FreeSync™ Premium |
| Tip suprafață | Mat |
| Timp de răspuns | 1 ms / 0,5 ms (GTG, minimum) |
| Raport de contrast | Maxim: 100.000.000:1 (ACM) |
| Luminozitate | Nativ: 450 niți; modul HDR1400: maximum 1.400 niți |
| Unghi de vizualizare | 178° (orizontal), 178° (vertical) |
| Gamă de culori | 99% Adobe RGB / 99% DCI-P3 / 99% sRGB |
| Număr de culori | 1,07 miliarde |
| Adâncime de culoare | 8 biți + FRC, 10 biți prin dithering |
| Intrări | 2 HDMI 2.1 + 1 DisplayPort 1.4 + 1 Type-C (90 W) + difuzoare + ieșire audio + 2 USB 3.0 + USB-B (2 porturi upstream, 2 downstream) |
| Prindere VESA pe perete | 100 x 100 mm |
| Difuzoare | 2 difuzoare de 2 W |
| Alimentare (100 – 240 V) | Externă (C5/C6) |
| Înclinare/rotire/reglare pe înălțime/pivot | -5°-20° / ±20° / 120 mm / nu se aplică |
Uncategorized
Elite Bride Fest – Ediția a II-a, între 20 și 22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București
Trei zile dedicate viitorilor miri, bilete de la numai 5 lei, oferte speciale de târg și un cadou garantat în valoare de 599 lei pentru cuplurile participante
Elite Bride Fest – Ediția a II-a va avea loc în perioada 20–22 noiembrie 2026, la Sala Romsilva din București. Timp de trei zile, viitorii miri vor putea descoperi într-un singur loc furnizori, servicii, inspirație și oferte speciale pentru organizarea nunții.
Biletele pornesc de la numai 5 lei, iar cuplurile participante primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei.
Organizarea unei nunți înseamnă numeroase alegeri importante: de la locație, rochia de mireasă și costumul de mire, până la verighete, servicii foto-video, muzică, decor, invitații, entertainment sau luna de miere.
Elite Bride Fest – Târg de Nunți București aduce toate aceste servicii mai aproape de viitorii miri și le oferă posibilitatea de a găsi, într-un singur weekend și într-un singur loc, soluții pentru aproape toate etapele organizării nunții.
Vizitatorii vor putea descoperi rochii de mireasă, costume de mire, verighete și bijuterii, servicii foto-video, decor și aranjamente florale, invitații și soluții digitale pentru nuntă, DJ și entertainment, candy bar, cabine foto și platforme 360, locații pentru evenimente, servicii de beauty, oferte pentru luna de miere și multe alte produse și servicii dedicate nunții.
Un singur loc, numeroase opțiuni pentru organizarea nunții
Unul dintre marile avantaje ale participării la un târg de nunți este posibilitatea de a compara într-un timp scurt mai multe variante.
La Elite Bride Fest, viitorii miri pot discuta direct cu furnizorii, pot vedea și testa produse și servicii, pot solicita informații personalizate, pot compara pachete și prețuri și pot găsi soluțiile potrivite pentru stilul și bugetul propriei nunți.
În plus, expozanții vor pregăti oferte, reduceri, bonusuri și pachete speciale disponibile pe perioada târgului, oferind viitorilor miri oportunitatea de a lua decizii importante pentru nuntă în condiții avantajoase.
Bilete de la 5 lei și cadou garantat de 599 lei
Pentru Ediția a II-a, Elite Bride Fest pregătește și o campanie specială pentru vizitatori: bilete de la 5 lei și cadou garantat în valoare de 599 lei.
Cuplurile care achiziționează un bilet valid, participă la Elite Bride Fest și vizitează zona promoțională dedicată din cadrul târgului primesc un cadou garantat în valoare de 599 lei, indiferent de tipul biletului achiziționat.
Prețurile biletelor sunt:
- Vineri – bilet 5 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Sâmbătă – bilet 20 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Duminică – bilet 15 lei → cadou în valoare de 599 lei
- Abonament 3 zile – 30 lei → cadou în valoare de 599 lei
Astfel, chiar și cu un bilet de numai 5 lei, cuplurile participante primesc cadoul garantat în valoare de 599 lei. Cadoul nu poate fi preschimbat în bani.
Programul Elite Bride Fest – Ediția a II-a
- Vineri, 20 noiembrie 2026: 12:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
- Sâmbătă, 21 noiembrie 2026: 10:00–19:00 (ultima intrare: 18:30)
- Duminică, 22 noiembrie 2026: 10:00–18:30 (ultima intrare: 18:00)
Evenimentul se desfășoară într-un spațiu expozițional de peste 1.000 mp, cu numeroase locuri de parcare în imediata apropiere a intrării și acces facil atât pentru vizitatori, cât și pentru expozanți.
Bilete și informații
Biletele pentru Elite Bride Fest – Ediția a II-a sunt disponibile online prin:
Mai multe informații despre eveniment, expozanți, program și bilete sunt disponibile pe site-ul oficial: www.elitebridefest.ro
Contact organizator: 0773 931 594
Partener media: Zile și Nopți
DJ oficial Elite Bride Fest: Fish Music Events
Eveniment Facebook: facebook.com/share/18WEs5R4qN
Facebook: facebook.com/elitebridefest
Instagram: instagram.com/elitebridefest
TikTok: tiktok.com/@elitebridefest
-
Uncategorized3 zile agoDyson lansează CameraJet™: singura periuță de dinți cu cameră și jet, pentru curățarea spațiilor dintre dinți și îndepărtarea plăcii bacteriene
-
Uncategorizedo săptămână ago5,3 miliarde de imagini în fiecare zi, la nivel global: seria HONOR 600 simplifică editarea foto cu ajutorul AI
-
Uncategorizedo săptămână agoHONOR Watch 6, în ultimele zile de ofertă: 100 de lei reducere și plăți NFC direct de la încheietură
-
Uncategorized6 zile agoLa 13 ani se închisese în cameră. L-am recăpătat printr-o chitară
-
Administrație locală4 zile agoHanul Vatra din Costești – locul în care ospitalitatea românească nu este doar o promisiune
-
5 zile agoO nouă serie de cursuri pentru obținerea Diplomei FIATA în Expediții de Mărfuri începe pe 21 septembrie 2026
-
4 zile agoUniunea Societăților de Expediții din România solicită intervenția urgentă a autorităților române și europene pentru evitarea blocării frontierelor UE – Balcanii de Vest din 14 septembrie 2026
-
Uncategorizedo săptămână agoPhilips Ambilight TV devine partenerul official al Assassin’s Creed în Europa

